Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podziękowanie za obywatelską postawę

Data publikacji 27.09.2021

Komendant Powiatowy Policji w Zgorzelcu podinspektor Andrzej Barna spotkał się z mieszkańcem Lubania Panem Dariuszem Janikiem i podziękował za wzorową postawę, która zapobiegła oszustwu „na wnuczka”. Dzięki czujności mężczyzny 88-letnia kobieta nie straciła swoich oszczędności.

W zgorzeleckiej komendzie odbyło się spotkanie, podczas którego Komendant Powiatowy Policji w Zgorzelcu podinspektor Andrzej Barna podziękował za wzorową i godną do naśladowania postawę mieszkańcowi Lubania. Pan Dariusz Janik dzięki empatii i czujności nie dopuścił do oszustwa „na wnuczka” i uratował oszczędności 88-letniej kobiety.

Seniorka na początku września odebrała telefon od rzekomej wnuczki, która poinformowała ją, że syn kobiety potrącił dziewczynę i potrzebne są pieniądze na kaucję, aby mógł odpowiadać z tzw. wolnej stopy. Rozmówczyni płakała, udawała zdenerwowanie, była chaotyczna. Oszustka tak manipulowała rozmową, wywierając presję czasu, aby wydobyć informację, ile pieniędzy seniorka ma w domu. Kobieta w obawie o los syna zdecydowała się przekazać biżuterię i pieniądze przechowywane w domu. Po ich odbiór zgłosiła się rzekoma prawniczka, która miała ochronić syna kobiety przed więzieniem. Po przekazaniu pieniędzy ponownie zadzwoniła oszustka i poprosiła kobietę o wypłacenie pieniędzy z banku. Seniorka miała je przekazać tej samej kobiecie, ale tym razem umówiły się w Zgorzelcu pod szpitalem. Oczywiście przestępczyni zabroniła komukolwiek mówić o całej sytuacji. Niestety seniorka uwierzyła w historię oszustki, wypłaciła pieniądze i zamówiła taksówkę. Na szczęście kierowcą był Pan Dariusz Janik, który pomimo tego, że nie wiedział po co kobieta jedzie do Zgorzelca, wykazał się czujnością i gdy zobaczył, że kobieta przekazuje coś nieznajomej, szybko zareagował i ujął oszustkę.

Jak się okazało rzekoma „prawniczka” była jedną z osób biorących udział w przestępstwie. Na miejsce zostali wezwani zgorzeleccy policjanci, którzy zatrzymali 25-letnią mieszkankę Wrocławia. Seniorka odzyskała wszystkie swoje oszczędności oraz biżuterię.

Komendant Powiatowy Policji w Zgorzelcu podinspektor Andrzej Barna pogratulował postawy, jaką wykazał się Pan Dariusz Janik. Jest ona godna podziwu i pochwały oraz daje nadzieję na to, że we współczesnym świecie jest jeszcze miejsce na bezinteresowną pomoc.

asp. szt. Monika Kaleta
Źródło: KPP w Zgorzelcu

Powrót na górę strony