Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprzedawała przedmioty, których nie posiadała. Oszustka usłyszała 23 zarzuty

Data publikacji 29.09.2021

23 zarzuty postawili funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu 20-latce. Młoda kobieta oferowała do sprzedaży poprzez jeden z internetowych portali aukcyjnych rożnego rodzaju produkty. Podejrzana nie miała zamiaru wywiązać się z zawartych umów, ponieważ nie miała takich towarów. Za tego typu przestępstwa grozi jej kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

20-latka dzięki przestępczemu procederowi w okresie od grudnia zeszłego roku do lutego tego roku wyłudziła łącznie blisko 13 tysięcy złotych i oszukała kilkadziesiąt osób z terenu całej Polski. Kobieta oferowała na jednym ze znanych portali aukcyjnych między innymi konsole do gier, telefony komórkowe i zabawki. Kupujący wpłacali zaliczki w kwocie kilkuset złotych i czekali na przesyłki. Nigdy jednak paczek się nie doczekali.
 
Działania operacyjne wałbrzyskich policjantów pozwoliły ustalić tożsamość podejrzanej i 28 września bieżącego roku postawić jej zarzuty. 20-latka odpowie przed sądem za działania mające na celu osiągnięcie korzyści majątkowej i doprowadzenie grupy osób do niekorzystnego rozporządzania mieniem. Za tego typu przestępstwa może jej grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
 
Dbając o bezpieczeństwo kupujących policjanci przypominają na co należy zwrócić uwagę przy robieniu zakupów poprzez popularne portale aukcyjne oraz społecznościowe:
  • zakupy w sieci dokonujmy w sprawdzonych, autoryzowanych i zarejestrowanych sklepach internetowych. Przed przesłaniem pieniędzy sprawdźmy, czy firma oferująca nam produkty i usługi w ogóle istnieje. Prześledźmy komentarze i opinie o sprzedającym bezpośrednio w serwisie sprzedażowym oraz w wyszukiwarce internetowej. Zweryfikujmy, czy posiada on numer polskiej sieci telekomunikacyjnej, i czy pojawia się on w wyszukiwarce, a także jakie wpisy się do niego odnoszą. Wykonajmy telefon do sprzedającego przed zakupem. Warto też sprawdzić od kiedy posiada on konto w serwisie sprzedażowym. Unikajmy robienia zakupów od nowych użytkowników lub takich, którzy mają dużo negatywnych komentarzy. Zapoznajmy sie też z regulaminem sklepu,
  • w razie możliwości dokonujmy przelewu środków poprzez usługę PayU, unikając płatności bezpośrednio na rachunek bankowy, gdyż w tej drugiej sytuacji nie obejmuje nas program ochrony kupujących. W przypadku wątpliwości należy poprosić sprzedającego o nadanie przesyłki za pobraniem. Brak zgody może być dla nas sygnałem o spotkaniu na swojej drodze oszusta internetowego,
  • pamiętajmy, aby nie przesyłać pieniędzy na poczet kosztów wysyłki. W przypadku przesyłki za pobraniem wymuśmy od sprzedającego zaznaczanie opcji przeglądu towaru przy odbiorze. Odmowa kuriera z uwagi na niezaznaczenie takiej opcji powinna także dać nam do myślenia. W przypadku wątpliwości można zaniechać odbioru zakupionego towaru,
  • zwróćmy także uwagę na cenę. Przedmioty sprzedawane w sieci są z reguły tańsze o około 10 - 20%, niż w sklepach stacjonarnych. Wszelkie inne tańsze oferty powinny wzbudzić w nas niepokój i zastanowienie, gdyż oszuści zawsze zwracają na siebie uwagę nadzwyczajnie atrakcyjną ofertą.
podkom. Wojciech Jabłoński
Źródło: KMP w Wałbrzychu
Powrót na górę strony