Bezpieczeństwo osób starszych tematem spotkania strzelińskich policjantów w Powiatowym Ośrodku Wsparcia Środowiskowego Domu Samopomocy
30 września 2021 roku strzelińscy funkcjonariusze Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej uczestniczyli w spotkaniu w Powiatowym Ośrodku Wsparcia Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzelinie. Celem wizyty mundurowych w tej placówce było uświadomienie osobom tam zgromadzonym, jakimi metodami posługują się przestępcy i jak ustrzec się przed oszustwem bądź kradzieżą. Dzięki konkretnym przykładom metod działania oszustów opisanym przez policjantów, uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak nie stać się ofiarą przestępców działających metodą „na wnuczka”, „na policjanta CBŚP” oraz „na prokuratora”.
Poczucie bezpieczeństwa to jeden z głównych czynników wpływających na jakość życia nas wszystkich. Dlatego mundurowi, którzy starają się dbać każdego dnia o bezpieczeństwo mieszkańców, bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach, na których przypominają o zasadach bezpieczeństwa. Tym razem policjanci mieli okazję spotkać się z osobami starszymi oraz ich bliskimi w Powiatowym Ośrodku Wsparcia Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzelinie.
Podczas spotkania mundurowi przekazali uczestnikom niezbędną wiedzę, która pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych oraz uchronienie ich przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka”, „na policjanta CBŚP” czy „na prokuratora”. Funkcjonariusze zwrócili uwagę na to, że podawanie się za krewnych, funkcjonariuszy Policji czy pracowników różnych instytucji oraz firm usługowych to obecnie najczęściej stosowana metoda przez oszustów, których ofiarami padają z reguły osoby starsze lub samotnie mieszkające. Uczestnicy prelekcji chętnie dzielili się również swoimi doświadczeniami życiowymi, niejednokrotnie przykrymi dla nich, ale pozwalającymi im na wyciągnięcie konstruktywnych wniosków na przyszłość.
Dodatkowo podczas wymiany zdań mundurowi przypomnieli ideę programu „Bezpieczny Senior”, którego celem jest przede wszystkim kontakt Policji z osobami starszymi, ich rodzinami, bliskimi oraz uwrażliwienie społeczeństwa na sytuacje, w których seniorzy stają się ofiarami przestępstwa.
Spotkania tego typu mają na celu zapoznanie starszych osób ze skutecznymi metodami zapobiegania negatywnym zjawiskom, takim jak oszustwa, kradzieże czy rozboje oraz podniesienie ich świadomości z zakresu własnego bezpieczeństwa.
mł. asp. Przemysław Ratajczyk
Źródło: KPP w Strzelinie