Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odnaleźli zagubionego w lesie grzybiarza

Data publikacji 07.10.2021

Szybkie i sprawne działania funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy i dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Lubinie zakończyły się odnalezieniem zagubionego w lesie seniora. Wyczerpany i przemoczony mężczyzna został przekazany pod opiekę najbliższej rodzinie. Apelujemy o to, aby zabierać ze sobą naładowane telefony komórkowe i jeśli to możliwe - organizujmy wycieczki do lasu w kilka osób.

Wczoraj ok. godz. 10:00 Oficer Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Lubinie otrzymał informację o tym, że w lesie w miejscowości Karczowiska znajduje się nieprzytomny starszy mężczyzna. Z uwagi na fakt, iż zalesienie znajduje się na granicy działania dwóch jednostek, natychmiast informacja został przekazana również na stanowisko kierowania Komendy Miejskiej Policji w Legnicy. Do akcji ruszyli funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, dzielnicowi Komendy Powiatowej Policji w Lubinie oraz trzy zastępy straży pożarnej, które wyposażone w dron równolegle prowadziły poszukiwania z powietrza. Pomimo opadów deszczu, policjanci i strażacy wspólnie przeczesywali las z nadzieją na odnalezienie zagubionego grzybiarza.

Zaangażowanie mundurowych szybko przyniosło efekt i w ciągu niespełna dwóch godzin 71-latek został odnaleziony. Okazało się, że mężczyzna był tak wyczerpany szukaniem drogi powrotnej, że nie był w stanie się przemieszczać o własnych siłach. Policjanci przenieśli więc przemoczonego mężczyznę i przekazali zespołowi ratownictwa medycznego. Na szczęście senior nie wymagał specjalistycznej opieki medycznej i mógł zostać przewieziony do domu, gdzie trafił pod opiekę najbliższej rodziny.

Bardzo często osoby zbierające grzyby tracą poczucie czasu i orientację w terenie, co skutkuje tym, że nie potrafią albo nie pamiętają drogi powrotnej do domu, czy zaparkowanego pojazdu. Szybkie i dokładne przekazanie informacji dotyczących zagubionych w lesie osób, pozwoli na sprawne przeprowadzenie poszukiwań i włączenie się do akcji jak największej ilości służb. Dlatego też często w tego typu przypadkach wykorzystuje się psy tropiące, specjalistyczny sprzęt, a nawet śmigłowce. Jeśli to możliwe zabierzmy ze sobą kamizelki odblaskowe, które zapewnią, że będziemy widoczni i usprawnią poszukiwania.

Pamiętajmy, aby nigdy nie zwlekać z powiadomieniem o zaginięciu osoby, bo w takich sytuacjach liczy się każda minuta.

asp. szt. Monika Kaleta
Źródło: KMP w Legnicy

Powrót na górę strony