Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wałbrzyscy policjanci prowadzą działania profilaktyczne z uczniami

Data publikacji 12.10.2021

Wczoraj policjanci profilaktyki społecznej komendy miejskiej w Wałbrzychu przeprowadzili z dziećmi i młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Starych Bogaczowicach prelekcje o cyberprzestępczości, odpowiedzialności prawnej nieletnich, a także podjęli problematykę przemocy w rodzinie. Omówili również zagadnienia związane z hejtem w internecie oraz przypomnieli o właściwym wykorzystaniu urządzeń z dostępem do wirtualnej sieci. Funkcjonariusze będą kontynuować działania z kolejnymi klasami z tej samej placówki oświatowej.

Funkcjonariusze podczas czterech spotkań przekazali uczniom z klas od czwartej do ósmej podstawowe informacje związane z problematyką przemocy w rodzinie. Kiedy, gdzie i do kogo uczniowie powinni się zgłosić, kiedy potrzebna jest im pomoc. Przypomnieli, że nie należy ufać obcym osobom. Mówili również o niebezpieczeństwach płynących z niewłaściwego wykorzystywania komputerów, tabletów oraz telefonów z dostępem do internetu, które posiadają już nawet najmłodsi.

Podczas spotkania z uczniami policjanci szeroko i szczegółowo omówili także zagadnienia związane z hejtem w internecie. Przestrzegli młodzież, o tym że nawet anonimowe, ale niezgodne z przepisami prawa komentarze, czy wypowiedzi umieszczone na portalach społecznościowych oraz informacyjnych, mogą nieść za sobą konsekwencje prawne dla ich autorów. Przede wszystkim starali się przekazać młodym słuchaczom, że nikt w internecie nie jest anonimowy.

Ostrzegli również, że nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie komputera i jakimi pobudkami się kieruje, a przecież może to być osoba mająca złe zamiary wobec młodego rozmówcy. O każdym przypadku nawiązania kontaktów o takim charakterze dzieci powinny powiadomić rodziców, a ci Policję.

Funkcjonariusze przestrzegali dzieci przed zamieszczaniem zdjęć w internecie i wysyłaniem ich za pomocą komunikatorów osobom, których praktycznie nie znają. Ostrzegli, że nie wiadomo kiedy i do czego takie zdjęcia mogą zostać wykorzystane.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka
Źródło: KMP w Wałbrzychu

Powrót na górę strony