Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dwie kobiety za kierownicą doprowadziły do poważnych zdarzeń drogowych. Jedna kierowała znajdując się pod wpływem alkoholu, druga zażyła wcześniej narkotyki

Data publikacji 13.10.2021

Pomimo częstych apeli policji, kierowcy nadal wsiadają za kierownicę pojazdów pod wpływem środków zakazanych ustawą bądź po spożyciu alkoholu. Niestety często doprowadzając do poważnych zdarzeń drogowych. Kilka dni temu dwie młode kobiety na terenie różnych powiatów spowodowały groźnie wyglądające kolizje. Obie straciły prawo jazdy i za swoje czyny odpowiedzą przed sądem.

Na drodze krajowej numer 36 relacji Wrocław – Lubin, tuż przed godziną 5.00 policjanci z lubińskiej komendy otrzymali zgłoszenie o samochodzie osobowym leżącym w rowie. Na miejscu patrol drogówki potwierdził zdarzenie, jednak w samochodzie nie było kierowcy. Funkcjonariusze podejrzewając, że osoba siedząca za kierownicą toyoty zbiegła z miejsca zdarzenia, rozpoczęli jej poszukiwania. Nie pomylili się, chociaż ich działania były utrudnione z uwagi na bardzo wysoką trawę w pobliskim lesie i to, że było jeszcze ciemno. Policjanci znaleźli kierującą, która schowała się w krzakach. Okazała się, że jest to  30 – letnia mieszkanka powiatu średzkiego. Wracała z Wrocławia. Prawdopodobnie zasnęła za kierownicą, następnie zjechała na pobocze i dachowała w przydrożnym rowie. Był z nią utrudniony kontakt. Mundurowi podejrzewając, że 30 – latka jest pod wpływem narkotyków, sprawdzili to za pomocą narkotestera. Badanie na tym urządzeniu potwierdziły te przypuszczenia.

Natomiast w powiecie strzelińskim kilkanaście minut po godzinie 4: 00 mundurowi zostali zadysponowani do obsługi zdarzenia drogowego, do którego doszło w Wiązowie. Na miejscu okazało się, że kierująca 22 - letnia mieszkanka powiatu wrocławskiego, która poruszała się samochodem osobowym marki seat, w wyniku niedostosowania prędkości do panujących warunków, na łuku drogi uderzyła w ogrodzenie budynku. Już podczas rozmowy z młoda kobietą policjanci nabrali podejrzeń, że najprawdopodobniej wcześniej piła alkohol. Badanie potwierdziło, ich przypuszczenia. Okazało się bowiem, że 22-latka posiadała blisko 1, 5 promila alkoholu w organizmie. Tego typu nieodpowiedzialne zachowanie mogło doprowadzić do tragedii. Ze względu na uszkodzenia powstałe w wyniku zdarzenia drogowego, pojazd należący do kobiety z miejsca zdarzenia został zabrany lawetą.

Obu nieodpowiedzialnym paniom, w myśl kodeksu karnego, grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Osoby decydujące się na wsiadanie „za kółko” pod wpływem alkoholu niewątpliwie wykazują się brakiem rozsądku i dużą lekkomyślnością. Dlatego nie ma i nie będzie przyzwolenia na lekceważenie przepisów i narażanie na niebezpieczeństwo siebie oraz innych osób.

Apelujemy do osób, które widzą pijanego kierowcę, aby jak najszybciej powiadomiły policję. W ten sposób mogą uratować czyjeś zdrowie lub życie. Bierna postawa osób bliskich i współpasażerów, którzy nie reagują w sytuacji, gdy nietrzeźwy wsiada za kierownicę, wyraża jawne przyzwolenie na taką jazdę. Tym samym osoby te stają się współodpowiedzialne na zagrożenie, jakie dla bezpieczeństwa na drodze stanowi pijany kierowca.

asp. szt. Monika Kaleta
Źródło: KPP w Lubinie
KPP w Strzelinie

 

Powrót na górę strony