Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Temperatury spadają, pamiętajmy o wymianie opon na zimowe

Data publikacji 18.10.2021

Jesień za oknami, a zima zbliża się do nas wielkimi krokami, dlatego warto zadbać o to, aby na czas wymienić opony w naszym aucie na zimowe. Z dnia na dzień średnie dobowe temperatury są coraz niższe. Jak podają producenci opon oraz eksperci, średnia temperatura w granicach 7 stopni Celsjusza powinna być dla nas sygnałem do zmiany ogumienia na to dostosowane do niższych temperatur.

Pomimo tego, iż w naszym kraju nie ma prawnego obowiązku sezonowej wymiany opon, to trzeba mieć świadomość, że właściwy stan oraz rodzaj ogumienia w pojeździe gwarantuje kierującym dużo bezpieczniejsze przemieszczanie się po drogach.

Nowe opony charakteryzują się bieżnikiem o głębokości od 8 do 10 mm. Grubość bieżnika w oponach zimowych jest zbliżona do tej w letnich, przy czym minimalna wysokość bieżnika, jaką dopuszcza polskie prawo to 1,6 mm. Zasadniczą różnicę odgrywa natomiast profil opony zimowej.

Zimowe opony ze względu na większa liczbę rowków, zwłaszcza w centralnej części, ułatwiają odprowadzanie śniegu i błota pośniegowego, a także zapewniają lepszą przyczepność w zimowych warunkach.

Sezonowa wymiana ogumienia w naszym pojeździe to nie tylko kwestia bezpieczeństwa na drodze, ale również oszczędności w naszym portfelu. Skład mieszkanki opon letnich różni się bowiem od tej stosowanej w oponach zimowych. Opona letnia w niskich temperaturach staje się twardsza i w kontakcie z nawierzchnią drogi szybciej się zużywa, co znacznie skraca jej żywotność.

Mając na uwadze powyższe, należy stosunkowo wcześniej zadbać o wymianę opon i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk
Źródło: KMP we Wrocławiu

Powrót na górę strony