Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na fałszywe SMS-y wzywające do zapłaty

Data publikacji 21.10.2021

Uważajmy na fałszywe SMS-y o niezapłaconym rachunku za prąd. Oszuści wysyłają na telefon komórkowy informację, z której wynika, że mamy nieopłacony rachunek za energię elektryczną. W wiadomości SMS znajduje się link, którego nie możemy pod żadnym pozorem otwierać. W przypadku jego kliknięcia, na naszym telefonie, może zostać zainstalowane złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przejęcie kontroli nad telefonem i dostanie się do bankowości mobilnej. Link może również przekierować na fałszywą stronę banku.

Policjanci ostrzegają przed podejrzanymi wiadomościami o konieczności opłaty rachunku za prąd. Oszuści straszą o planowanym wyłączeniu prądu w przypadku nieuregulowania zaległej płatności. Do takiej wiadomości dołączony jest najczęściej zawirusowany link. Wówczas na naszym telefonie może zostać zainstalowane złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przestępcy przejęcie kontroli nad telefonem i umożliwi dostęp do bankowości mobilnej. Pamiętajmy, że taki link może również przekierować nas na fałszywą stronę banku. Wówczas oszuści łatwo wchodzą w posiadanie loginu i hasła do naszego internetowego konta bankowego.

Do mieszkanki powiatu kłodzkiego oszust wysłał wiadomość sms o konieczności uregulowania zaległości kilku złotych za energię elektryczną. Do treści dołączył link. Kobieta go otworzyła i podała niestety kod do autoryzacji. Oszust przeprowadził transakcje, w wyniku których kobieta utraciła 21 tysięcy złotych.

Uważajmy na fałszywe SMS-y wzywające do zapłaty. Funkcjonariusze radzą, aby w przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości, skontaktować się z infolinią i wyjaśnić sprawę dotyczącą swojego rachunku. Pod żadnym pozorem nie otwierajmy żadnych linków przesłanych nam drogą sms.

asp. szt. Monika Kaleta
Źródło: KPP w Kłodzku

Powrót na górę strony