Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Najważniejszy jest wspólny cel - ochrona zdrowia ludzkiego, dlatego przestrzegajmy zasad chroniących nas przez wirusem

Data publikacji 27.10.2021

Liczba zachorowań rośnie, a obostrzenia mające na celu zatrzymanie transmisji wirusa wciąż obowiązują, dlatego na terenie całego kraju policjanci nadal sprawdzają sposób ich przestrzegania. Minionej doby dolnośląscy policjanci przeprowadzili kilkaset kontroli i nałożyli ponad 100 mandatów karnych na osoby, które zbagatelizowały pandemiczne obostrzenia. Pamiętajmy, najważniejszy jest wspólny cel - ochrona zdrowia ludzkiego. Dlatego wobec rosnącej fali zakażeń nie może być tolerancji dla osób świadomie łamiących przepisy.

Policjanci na terenie województwa dolnośląskiego sprawdzają czy mieszkańcy stosują się do zaleceń sanitarnych. Jednym z wspólnych zadań wszystkich patrolujących funkcjonariuszy jest sprawdzania jak mieszkańcy respektują obowiązujące nakazy. Dlatego policjantów można spotkać na ulicach, targowiskach, w galeriach, sklepach i wielu innych publicznych miejscach. Są przede wszystkim tam, gdzie może przebywać więcej osób, aby obserwować i reagować na przypadki naruszenia prawa.

Najskuteczniejszą metodą walki z pandemią pozostaje dystans społeczny, zasłanianie ust i nosa odpowiednią maseczką oraz częsta dezynfekcja rąk. Zasady te pozwalają uchronić przed wirusem siebie, ale także innych. W tych trudnych czasach trzeba wykazać się odpowiedzialnością za siebie i innych.

Nadal będziemy uświadamiać mieszkańców regionu jak ważne jest przestrzeganie obowiązujących obostrzeń, które w znacznym stopniu ograniczyć mogą rozprzestrzenianie się COVID-19.

W ramach codziennych służb dolnośląscy funkcjonariusze sprawdzają czy mieszkańcy stosują się do obowiązujących przepisów. Tylko podczas wczorajszych działań policjanci przeprowadzili kilkaset kontroli galerii, sklepów, lokali oraz środków komunikacji zbiorowej. Spośród ujawnionych naruszeń, z powodu lekceważącego stosunku do obowiązku zasłaniania ust i nosa w ponad 100 przypadkach funkcjonariusze wobec sprawców wykroczeń zastosowali postępowanie mandatowe.

Policjanci w ramach codziennych obowiązków odwiedzają również osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdzają, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia wysokich kar finansowych wobec tych osób, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka
Źródła: KPP w Jaworze,
KMP we Wrocławiu,
KMP w Legnicy,
KPP w Dzierżoniowie

  • policjanci czekają na przystanku na tramwaj, aby skontrolować psażerów
  • policjanci poruszają się korytarzem w galerii handlowej, po bokach widoczne są witryny sklepowe
  • policjanci na korytarzu galerii handlowej kontrolują przestrzeganie zasad sanitarnych, w tle widać witryny sklepowe
  • policjanci udają się go sklepu, aby skontrolować klientów czy przestrzegają zasad sanitarnych
  • policjanci na przystanku kolejowym zbliżają się do pociągu aby skontrolować pasażerów
  • policjantka w kamizelce odblaskowej kontroluje pojazd komunikacji zbiorowej
Powrót na górę strony