Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Technicy kryminalistyki zaprezentowali dzieciom jeden z elementów swojej pracy

Data publikacji 27.10.2021

Funkcjonariusze z Wydziału Techniki Kryminalistycznej kilka dni temu, na zaproszenie organizatorów, prezentowali swoją pracę podczas międzynarodowego festiwalu Punto Y Raya Junior 2021, który poświęcony jest audiowizualnej sztuce abstrakcyjnej autorstwa dzieci. Technicy z komendy miejskiej pokazywali jak zabezpieczać ślady na miejscu zdarzenia, a każdy chętny mógł sprawdzić swoje odciski palców!

To już kolejny raz, kiedy funkcjonariusze z Wrocławia mogli zaprezentować młodym artystom swoje umiejętności w dość specyficznej dziedzinie policyjnej pracy. Mowa bowiem o technice kryminalistyki, czyli swoistej sztuce, która polega na zabezpieczaniu materiałów dowodowych na miejscu popełnienia przestępstwa. Prezentacja odbyła się w ramach festiwalu Punto Y Raya Junior 2021, na który kolejny raz zostali zaproszeni wrocławscy mundurowi.

Festiwal Punto Y Raya Junior 2021 to unikatowy w skali światowej festiwal dedykowany filmowi abstrakcyjnemu, który łączy w sobie sztuki wizualne, nowe media, muzykę i sztukę eksperymentalną. Festiwal odbywa się już od 14 lat w różnych miastach Europy, a od 2019 roku jego dziecięca edycja została także zorganizowana w Polsce. Wówczas policjanci z komendy miejskiej przeprowadzili warsztaty daktyloskopijne, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem i powodzeniem wśród młodych uczestników wydarzenia.

Dlatego organizatorzy pomni bardzo pozytywnych doświadczeń również w tym roku zaprosili policyjnych techników. Funkcjonariusze z chęcią z zaproszenia skorzystali i zaprezentowali swoje umiejętności w Centrum na Przedmieściu przy ul. Prądzyńskiego we Wrocławiu. Zabrali ze sobą walizki pełne różnorakich sprzętów, których na co dzień używają w swojej pracy.

Główną atrakcją były właśnie pokazy zabezpieczania materiałów dowodowych, w tym odcisków palców. Każdy chętny mógł też sam spróbować zrobić swoje odbitki linii papilarnych oraz sprawdzić, czy mógłby zostać policjantem Wydziału Techniki Kryminalistycznej. Wszyscy uczestnicy z ogromnym zaciekawieniem słuchali funkcjonariusza, który opowiadał historie ze służby i wprowadzał ich w tajniki pracy technika.

Spotkanie przebiegało w niezwykle miłej atmosferze i policjanci z chęcią jeszcze nie raz opowiedzą o swojej arcyciekawej pracy, jeśli tylko dostaną zaproszenie na tego typu wydarzenie.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka
Źródło: KMP we Wrocławiu

  • policyjny technik kryminalistyki prezentuje zawartość walizki specjalistycznej
  • policyjny technik prezentuje dzieciom jaki asortyment posiada walizka specjalistyczna zabierana na miejsce zdarzenia
  • policyjny technik prezentuje dzieciom jaki asortyment posiada walizka specjalistyczna zabierana na miejsce zdarzenia
  • uczestniczki spotkania pokazują blankiet z własnym odciskiem palca
  • technik kryminalistyki pokazuje zawartość walizki specjalistycznej zabieranej na miejsce zdarzenia
Powrót na górę strony