Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Potrącenie kobiety z dzieckiem na przejściu dla pieszych. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę za kierownicą

Data publikacji 08.11.2021

Pośpiech, zbyt szybka jazda, złe warunki na drodze i brak ostrożności - to wszystko przekłada się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.  W piątek przed godziną 11. doszło do potrącenia kobiety, która przechodziła przez oznakowane przejście dla pieszych wraz z 5 – letnim dzieckiem. Poszkodowana to 70 – letnia mieszkanka Lubina.  Policjanci apelują o ostrożność na drodze. Kierowco, przed przejściem dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność. ZWOLNIJ!

W piątek przed godziną 11. w Lubinie doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem osoby pieszej. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że będącej na przejściu dla pieszych, 70 –letniej kobiecie idącej z 5 – letnim dzieckiem, pierwszeństwa nie ustąpił kierujący samochodem osobowym marki Alfa Romeo, 21 -letni mieszkaniec gminy Lubin. Mężczyzna jadąc lewym pasem ruchu, ominął busa, który znajdował się na środkowym pasie drogi i zatrzymał się przed pasami, chcąc ustąpić pierwszeństwa osobom pieszym. 21 – latek kontynuował swoją jazdę, w wyniku czego doszło do potrącenia starszej kobiety.

70 – latka wraz z wnuczkiem została zabrana przez zespół pogotowia ratunkowego do szpitala. W wyniku tego zdarzenia doznała złamania nogi. Dziecko nie odniosło żadnych obrażeń.

Kierujący samochodem był trzeźwy i tłumaczył, że nie zauważył pieszej. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.

Piesi stanowią najbardziej zagrożoną wypadkami grupę wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niestety do większości zdarzeń z ich udziałem dochodzi na przejściach dla pieszych.
Każdy kierujący pojazdem powinien pamiętać, że zbliżając się do "pasów", powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, kierowcom zabrania się szczególnie wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany) i omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Pieszym przypominamy o tym, aby każdorazowo, gdy zbliżają się do przejścia dla pieszych, upewniali się, że bezpiecznie mogą na nie wejść, a wejście nie spowoduje nagłego hamowania nadjeżdżającego pojazdu. Dodatkowo prosimy, aby spacerując drogą, nawet podczas sprzyjającej pogody, starać się być widocznym dla kierujących. Kiedy zapada zmrok lub poruszamy się pieszo w warunkach złej widoczności, koniecznie powinniśmy stosować elementy odblaskowe. 

W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, apelujemy o rozwagę, ostrożność i stosowanie przepisów ruchu drogowego.

asp. szt. Monika Kaleta
Źródło: KPP w Lubinie

 

Powrót na górę strony