Chciał pomóc koledze, a teraz przyjaciele tłumaczyć się będą przed sądem...
Jedna z interwencji przeprowadzonych w piątek potwierdziła, że najważniejsza jest męska przyjaźń. Udowodniło to dwóch mieszkańców powiatu świdnickiego. Kiedy jeden przez alkohol wpadł w tarapaty, drugi bez wahania postanowił udzielić koledze wsparcia….ale jak się okazało miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. Nie przeszkodziło mu to oczywiście w przyjeździe na miejsce interwencji i spotkania się z kolegą. Niestety odjechać już nie mógł. Teraz koledzy tłumaczyć będą się przed sądem.
Kiedy funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego komendy powiatowej w Świdnicy patrolowali rejon miasta, na jednej z ulic miasta, zauważyli samochód osobowy marki Skoda. Styl jazdy wskazywał, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu. Mundurowi postanowili to zweryfikować. Podczas kontroli potwierdziło się, że kierowca znajduje się po użyciu alkoholu. Badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 0,4 promila tej substancji w organizmie. W związku z tym policjanci 37-latkowi zatrzymali prawo jazdy.
Samochód nieodpowiedzialnego kierowcy miał zabezpieczyć jego kolega, na którego nie trzeba było długo czekać. Bardzo szybko na miejscu pojawił się 68-latek. Mężczyzna przyjechał swoim samochodem osobowym. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że i on nie powinien wsiąść za kierownicę swojego pojazdu.
Policjanci przed przekazaniem auta, sprawdzili stan trzeźwości oraz uprawniania do kierowania 68-latka . Okazało się, że kolega jest trzeźwy, ale ma cofnięte uprawienia do kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi.
Teraz obaj koledzy staną przed sądem. Starszemu z zatrzymanych może grozić nawet do 2 lat więzienia. Młodszy odpowie za wykroczenie. Obu mężczyznom grozi również sądowy zakaz kierowania pojazdami.
Przypomnijmy:
Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny.
asp. szt. Monika Kaleta
Źródło: KPP w Świdnicy