Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Już jutro policyjne działania „Twój odblask, Twoje bezpieczeństwo”

Data publikacji 18.11.2021

Według policyjnych statystyk około 42% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce w 2020 roku stanowili niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, wśród których dominują osoby piesze. Dlatego bezpieczeństwo tej grupy użytkowników dróg jest jednym z priorytetów w działaniach polskiej Policji. W obliczu takiej sytuacji dolnośląscy policjanci intensyfikują podejmowanie zdecydowanych i wielokierunkowych działań zmierzających do podniesienia poziomu bezpieczeństwa zwłaszcza wśród pieszych. Już jutro 19 listopada funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KWP i KMP we Wrocławiu wraz z partnerem akcji Fundacją VOTUM prowadzić będą na terenie stolicy Dolnego Śląska działania profilaktyczno-informacyjne pod nazwa „Twój odblask, Twoje bezpieczeństwo”.

W związku z coraz trudniejszymi warunkami na dolnośląskich drogach oraz ujawnionymi w ostatnim czasie na terenie naszego województwa przypadkami potrąceń niechronionych uczestników ruchu drogowego, a w szczególności najbardziej zagrożonych w tej grupie osób pieszych, funkcjonariusze Wydział Ruchu Drogowego z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej i wrocławskiej komendy miejskiej wraz z partnerem akcji Fundacją VOTUM w dniu 19 listopada bieżącego roku prowadzić będą działania profilaktyczno-informacyjne pod nazwą „Twój odblask, Twoje bezpieczeństwo”.

W trakcie tej akcji, na terenie stolicy Dolnego Śląska, policjanci ruchu drogowego podczas prowadzonych kontroli będą rozdawać odblaski, a także uświadamiać uczestnikom ruchu drogowego, jak ważną rolę pełnią one w procesie poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach. Od godziny 09:00 mundurowych będzie można również spotkać w pobliżu skrzyżowania al. Wiśniowej z ul. Januszowicką (nieopodal wrocławskiej wieży ciśnień Borek), gdzie będą wręczać elementy odblaskowe pieszym i rowerzystom. W ciągu dnia policjanci pojawią się także w okolicy budynku Sky Tower i Mostu Grunwaldzkiego. Każda osoba, która będzie chciała poprawić swoje bezpieczeństwo i pojawi się we wspomnianych miejscach, może liczyć na odblask, dzięki któremu będzie bardziej widoczna i tym samym bardziej bezpieczna na drodze.

Prowadzone przedsięwzięcie ma na celu dążenie do poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego poprzez edukowanie jak największej liczby osób będących na co dzień użytkownikami dróg poruszającymi się pieszo, rowerem lub motorowerem. Mundurowi chcą jednocześnie poszerzać ich społeczną świadomość, aby respektowali obowiązujące przepisy i szanowali prawa innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza mająca na sobie odblaski, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów.

Wspomniane dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Z pewnością jesienią oraz zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta. PAMIĘTAJMY, że bycie bardziej widocznym równa się z temu, że jesteśmy bardziej bezpieczni. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększa szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk
Źródło: asp. szt. Tomasz Słuszniak
Wydziału Ruchu Drogowego KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony