Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Data publikacji 21.11.2021

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych jest obchodzony w trzecią niedzielę listopada każdego roku. Wybór ten ustanowiły same ofiary zdarzeń drogowych. Zostało to zapoczątkowane w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada, jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

Śmierć i obrażenia ciała spowodowane wypadkiem na drodze to zdarzenia nagłe, gwałtowne i z pewnością traumatyczne. Corocznie miliony kolejnych poszkodowanych, pogrążonych w smutku i osieroconych z każdego zakątka świata dołączają do niezliczonych milionów już cierpiących osób. Dzień ten jest poświęcony pamięci wielu milionów zabitych oraz poszkodowanych w wypadkach drogowych, ich rodzino i bliskim.

Ciężar smutku i cierpienia, z którym boryka się ogromna liczba osób, jest tym większy, iż wiele ofiar to ludzie młodzi. Wiemy też, że wielu zdarzeniom można było zapobiec. W tym szczególnym dniu hołd oddawany jest również ekipom ratunkowym, które na co dzień pracują przy takiego typu zdarzeniach. To przede wszystkim policjanci z tzw. drogówki, medycy oraz strażacy. Na polskich drogach dziennie średnio ginie aż 8 osób, a niemal 100 zostaje rannych. Wiele z nich pozostaje osobami niepełnosprawnymi na całe życie i wymaga stałej opieki.

Według policyjnych statystyk około 42% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce w 2020 roku stanowili „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego. Należy zauważyć, że wraz z rozwojem motoryzacji równocześnie wzrasta zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji, gdyż nie chroni go przecież zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna.

W związku z ujawnionymi w ostatnim czasie przypadkami potrąceń na terenie woj. dolnośląskiego niechronionych uczestników ruchu drogowego, a szczególnie najbardziej zagrożonych w tej grupie osób pieszych, Wydział Ruchu Drogowego KWP i KMP we Wrocławiu wraz z partnerem akcji Fundacją Votum przeprowadził 19 listopada działania profilaktyczno-informacyjne pod nazwa „Twój odblask, Twoje bezpieczeństwo”.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów. Wspomniane dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Miejmy na względzie to, że jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni. PAMIĘTAJMY, iż bycie bardziej widocznym równa się z tym, że jesteśmy bardziej bezpieczni.

asp. szt. Monika Kaleta
Źródło: Wydział Ruchu Drogowego
KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony