Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nieszczelny piec przyczyną tragedii w Wałbrzychu. Sezon grzewczy trwa, więc przypominamy mieszkańcom o bezpieczeństwie

Data publikacji 26.11.2021

Wczoraj w nocny w jednym mieszkań w Wałbrzychu doszło do pożaru, w wyniku którego dwóch mężczyzn zatruło się tlenkiem węgla. Pomimo udzielonej im niezwłocznie przez strażaków prowadzących działania gaśnicze pomocy, nie udało się ich uratować. Trwa sezon grzewczy, dlatego policjanci po raz kolejny zwracają się do wszystkich mieszkańców województwa z apelem. Pamiętajmy, aby nie zakrywać przewodów wentylacyjnych i dbać o drożność przewodów kominowych oraz szczelność użytkowanych pieców grzewczych.

Tlenek węgla może zabić w każdym momencie. Jest on bezwonnym gazem o silnych właściwościach toksycznych. Dlatego, aby zapobiec tragedii, warto zainwestować w nowoczesny system ogrzewania oraz wentylacji swojego mieszkania. Pamiętajmy także o regularnym przeprowadzaniu kontroli technicznych przewodów kominowych, instalacji oraz pieców gazowych, które służą nam do ogrzewania mieszkania.

Niedostateczna wymiana powietrza w pomieszczeniu może spowodować zatrucie się tzw. „czadem”, który w zależności od stężenia doprowadza do zatrucia organizmu, co skutkuje bólami głowy, wymiotami, a w poważniejszych przypadkach śpiączką, a nawet zgonem. Należy także w ciągu dnia kilka razy przewietrzyć mieszkanie.

Bardzo ważne jest abyśmy zawsze przed sezonem grzewczym poddali kontroli urządzenia, którymi ogrzewamy mieszkanie. Konserwację pieca gazowego oraz instalacji gazowej powinien wykonać specjalista. To samo dotyczy sprawdzenia przez kominiarza, czy w kominach spalinowych, dymowych i wentylacyjnych jest dostateczny ciąg powietrza i czy spaliny nie wracają do naszego mieszkania.

Jeżeli nie mamy wymaganych uprawnień, nie wykonujmy samodzielnych przeróbek oraz napraw instalacji gazowej. Prace konserwacyjne powinien wykonać specjalista. Nie używajmy także urządzeń, które nie posiadają atestu.

Pamiętajmy, aby nie pozostawiać bez opieki włączonej kuchenki gazowej, czy też piekarnika. Przypilnujmy dzieci, aby nie bawiły się pokrętłami w tych urządzeniach. Do pieców węglowych nie wrzucajmy przypadkowych rzeczy. W przypadku gorszego samopoczucia wywołanego prawdopodobnym podtruciem tlenkiem węgla niezwłocznie należy udać się do lekarza.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka
Źródło: KMP w Wałbrzychu

Powrót na górę strony