Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Internetowi oszuści czyhają na Twoje pieniądze. Bądź ostrożny i nie daj się okraść

Data publikacji 27.11.2021

Internetowi naciągacze stale wymyślają nowe metody wyłudzania pieniędzy. Działając jako nieuczciwi sprzedawcy, publikują atrakcyjne oferty sprzedaży, a po otrzymaniu pieniędzy za oferowane produkty nagle znikają, nie wywiązując się ze swoich zobowiązań. Przekonała się o tym młoda wrocławianka, która skuszona atrakcyjną ofertą wynajmu apartamentu, wpłaciła na konto oszusta kilka tysięcy złotych. Gdy tylko pieniądze znalazły się na rachunku „wynajmującego”, słuch po nim zaginął, a kobieta została z niczym.

Prawie każdego dnia policjanci otrzymują zawiadomienia o oszustwach dokonywanych za pomocą popularnych portali aukcyjnych. Wystawione na sprzedaż przedmioty lub usługi, w tym oferty wynajmu, w bardzo atrakcyjnych cenach i terminach, powinny dać nam do myślenia.

Często ogłoszenia są tak spreparowane, że na pierwszy rzut oka nie budzą podejrzeń. Warto zawsze zwrócić uwagę na szczegóły, między innymi kim jest sprzedawca, jakie są o nim opinie innych kupujących, jakie formy płatności są przez niego akceptowane oraz w jaki sposób można się z nim skontaktować.

Przekonała się o tym mieszkanka Wrocławia, którą skusiła bardzo atrakcyjna oferta wynajmu mieszkania w stolicy Dolnego Śląska. Ogłoszenie wyszukała w sieci, na popularnym portalu aukcyjnym. Po skontaktowaniu się z „wynajmującym” przelała na wskazany przez niego rachunek ponad 4 tysiące zł. Szybko okazało się, iż padła ofiarą oszustwa, gdyż po wpłaceniu pieniędzy kontakt z „wynajmującym” się urwał.

Pamiętajmy, że zakupy z nieznanego źródła, od osoby, z którą kontakt jest ograniczony jedynie do komunikatora internetowego oraz akceptowanie jedynie płatności z góry, powinny od razu wzbudzić nasze podejrzenia.

Zakupy przedmiotów czy korzystanie z usług przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność od wielu lat pod tym samym szyldem, choćby ich oferty były mniej konkurencyjne, dają nam możliwość zwrotu lub wymiany towaru i dochodzenia swoich praw na drodze sądowej, zgodnie z obowiązującym prawem.

Apelujemy o ostrożność! Internet to nie tylko nieograniczone źródło informacji i rozrywki, ale także miejsce, w którym występuje wiele zagrożeń. Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa może uchronić nas przed utratą pieniędzy. Kodeks karny za oszustwo komputerowe przewiduje odpowiedzialność karną nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk
Źródło: KMP we Wrocławiu


 

Powrót na górę strony