Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Za oknem już zima. Zwróć uwagę na osoby, które potrzebują pomocy

Data publikacji 08.12.2021

Funkcjonariusze z Wrocławia tylko jednego dnia pomogli dwóm osobom, które przebywały same na dworze i gdyby nie odpowiednia reakcja funkcjonariuszy, mogłyby doznać poważnych obrażeń. Aura jest bowiem zimowa, a wspomniane osoby nie miały odpowiednich ubrań i znajdowały się pod znacznym wpływem alkoholu. W takim przypadku łatwo wpaść w hipotermię, która może zakończyć się śmiercią.

Dwóch mężczyzn z Wrocławia miało dużo szczęścia, ponieważ spotkali na swojej drodze mundurowych z komendy miejskiej. Pierwszy z nich, 60-letni mieszkaniec dolnośląskiej stolicy, przebywał w rejonie jednej z ulic miasta. O tym, że może potrzebować pomocy, poinformowali policjantów przechodnie. Funkcjonariusze natychmiast zaopiekowali się 60-latkiem, który znajdował się pod znacznym wpływem alkoholu. Ten daje tylko złudne poczucie ciepła, a tak naprawdę traci się je o wiele szybciej. Nie muszą występować nawet minusowe temperatury, aby doszło do poważnego wychłodzenia organizmu, a nawet śmierci. W tym przypadku policjanci przekazali mężczyznę do Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym, gdzie pod profesjonalną opieką doszedł do siebie.

Zaledwie kilka godzin później podobnej pomocy udzielili potrzebującemu mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego. Podczas przerwy na jednej ze stacji paliw w centrum miasta do funkcjonariuszy podszedł pracownik stacji. Poinformował, że w okolicznych zaroślach może znajdować się mężczyzna, który jest pod wpływem alkoholu.

Policjanci szybko namierzyli 56-letniego obywatela Ukrainy, który jak się po chwili okazało, miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna źle się czuł i miał wyraźne problemy z poruszaniem się. Dodatkowo posiadał też uraz głowy. Mundurowi zaopiekowali się nim, okryli folią termiczną, a następnie przekazali wezwanemu na miejsce zespołowi ratownictwa medycznego. Gdyby nie to, możliwe, że mężczyzna rano już by się nie obudził.

Policjanci nieustannie apelują, aby reagować i zgłaszać wszelkie przypadki, w których zagrożone może być czyjeś zdrowie lub życie. O miejscach gromadzenia się osób bezdomnych można również informować telefonicznie lub za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tej apce należy jedynie wskazać miejsce i oznaczyć je kategorią „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Tak niewiele, a można uratować czyjeś życie. Nie bądźmy obojętni.

asp. szt. Monika Kaleta
Źródło: KMP we Wrocławiu

 

Powrót na górę strony