Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trafili do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla. Policja ostrzega!

Data publikacji 10.12.2021

W środę 8 grudnia w jednym z mieszkań w centrum Jawora trzy osoby uległy zatruciu tlenkiem węgla. Wszyscy zostali przetransportowani do szpitala. Wczoraj 14 osób ewakuowano z jednej z kamienic na terenie miasta, a dwóm mieszkańcom wdrożono tlenoterapię. W obu przypadkach badanie detektorem wykazały obecność czadu. Policjanci apelują, aby nie zatykać przewodów wentylacyjnych i dbać o drożność przewodów kominowych.

W związku z wciąż utrzymującymi się niskimi temperaturami powietrza, szczególnie w nocy, po raz kolejny zwracamy się do wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska z apelem. Pamiętajmy, aby nie zatykać przewodów wentylacyjnych i dbać o drożność przewodów kominowych. Niedostateczna wymiana powietrza w pomieszczeniu może spowodować zatrucie się tym związkiem chemicznym, który w zależności od stężenia może doprowadzić do zatrucia organizmu, co skutkuje bólami głowy, wymiotami, a w poważniejszych przypadkach śpiączką, a nawet zgonem. Należy także w ciągu dnia kilka razy wywietrzyć mieszkanie.

Do dwóch groźnych zdarzeń doszło w ostatnim czasie w Jaworze, a przyczyna była jedna - ulatniający się CZAD!

W środę 8 grudnia br. po godz. 23:00 w jednym z mieszkań przy ul. Staszica w Jaworze trzy osoby z objawami zatrucia tlenkiem węgla trafiły do szpitala. Po przybyciu służb ratowniczych okazało się, że jeden z domowników jest nieprzytomny, a dwóch pozostałych pilnie potrzebowało pomocy medycznej. Przeprowadzone przez jaworskich strażaków badanie detektorem wykazały obecność czadu. Następnego dnia w godzinach popołudniowych w jednej z kamienic przy ul. Starojaworskiej w Jaworze także ulatniał się czad. Strażacy musieli ewakuować 14 lokatorów. Dwie osoby miały problemy z oddychaniem i wymagały tlenoterapii.

Pamiętajmy! Tlenek węgla może zabić w każdym momencie. Jest on bezwonnym gazem o silnych właściwościach toksycznych. Dlatego, aby zapobiec tragedii warto zainwestować w nowoczesny system ogrzewania oraz wentylacji swojego mieszkania. Pamiętajmy także o regularnym przeprowadzaniu kontroli technicznych przewodów kominowych, instalacji gazowych oraz pieców, które służą nam do ogrzewania mieszkania.

podkom. Wojciech Jabłoński
Źródło: KPP w Jaworze

Powrót na górę strony