Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Brak maseczki powodem pobicia, naruszenia miru i zniszczenia mienia

Data publikacji 12.12.2021

Policjanci ze zgorzeleckiej komendy zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o pobicie, naruszenie miru i zniszczenie mienia. Do zdarzenia, które zapoczątkowane zostało w wyniku zwrócenia jednemu z zatrzymanych uwagi o brak maseczki zasłaniającej usta i nos, doszło w piątek na terenie jednej z aptek w Zgorzelcu. Sąd wobec obu mężczyzn zastosował środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru oraz zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonym. Za pobicie, naruszenie miru oraz zniszczenie mienia 20 oraz 30-latkowi może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Maseczka, a w zasadzie jej brak, stała się powodem zajścia w jednej z aptek na terenie Zgorzelca. 20-letni mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego, który przyszedł do punktu aptecznego zrealizować receptę, został poproszony o założenie maseczki ochronej zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami. Jednak odmówił on, zasłaniając się zaświadczeniem lekarskim. W związku z tym mężczyzna został wyproszony. Wówczas nie czekając na przyjazd policji, wrócił razem ze swoim bratem, aby „wyjaśnić” sytuację z pracownikiem apteki. Ten jednak był wtedy na zapleczu. Mężczyźni bez pozwolenia poszli go szukać. Nie reagowali oni na wezwania pozostałych pracowników do opuszczenia pomieszczeń przeznaczonych dla personelu i stawali się coraz bardziej agresywni. Niestety w konsekwencji pobili aptekarza, niszcząc przy tym wyposażenie lokalu.

Zaraz po zajściu na miejsce przyjechali policjanci z Wydziału Prewencji ze zgorzeleckiej komendy, którzy zatrzymali 20-latka, natomiast funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego zatrzymali jego 30-letniego brata.

Sąd wobec obu zatrzymanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru oraz zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonym. Mężczyznom za pobicie, naruszenie miru oraz zniszczenie mienia może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Musimy mieć świadomość, że liczba zakażeń oraz zgonów związanych z zakażeniem COVID-19 wciąż jest bardzo wysoka. Jednym z elementów walki z pandemią jest wprowadzony obowiązek zasłaniania nosa i ust za pomocą maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Jednocześnie zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa stanowić może uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży.

Pamiętajmy, że wprowadzone nakazy i zakazy mają na celu ochronę przed wirusem. To od nas i naszego postępowania zależy nie tylko nasze zdrowie, ale również zdrowie naszych najbliższych. Dlatego stosujmy się do obowiązku zasłaniania nosa i ust za pomocą maseczki, dezynfekujmy ręce oraz zachowujmy dystans społeczny.

kom. Agnieszka Goguł

Powrót na górę strony