Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozdali dzieciom kamizelki odblaskowe

Data publikacji 14.12.2021

Padający deszcz, mgła, odbijające się światła od mokrej nawierzchni jezdni lub oślepiające kierowcę światła reflektorów jadących z naprzeciwka pojazdów powoduje, że nie widać odpowiednio wcześnie pieszego, który nie ma odblasków i ma na sobie ciemną odzież. Policjanci z lubińskiej komendy przekazali kamizelki odblaskowe dla dzieci ze Specjalistycznego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Szklarach Górnych informując uczniów, jak ważne są elementy odblaskowe noszone w widocznym miejscu.

Policjanci kontynuują kampanię informacyjną ukierunkowaną na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Pomimo cyklicznie prowadzonych działań i ciągłych apeli policjantów, wciąż dochodzi do zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze apelują zarówno do kierowców jak i do pieszych o ostrożność i rozwagę na drodze.

Policjanci z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej lubińskiej komendy odwiedzili dzieci ze Specjalistycznego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Szklarach Górnych i przekazali uczniom kamizelki odblaskowe tłumacząc jak ważne jest ich noszenie, zwłaszcza porą zimową, kiedy osoba piesza jest mało widoczna dla kierujących pojazdami.

Kierowco pamiętaj: W każdym przypadku dojeżdżania do oznakowanego przejścia dla pieszych, czy też do skrzyżowania należy zwolnić, zachować szczególną ostrożność i zwrócić uwagę na to co dzieje się poza jezdnią, a widząc pieszego należy przygotować się do jego wejścia na jezdnię. Tylko w ten sposób unikniemy zdarzeń drogowych.

Do kierowcy należy również obowiązek przygotować auto do podróży w taki sposób, by zalegający śnieg czy zaparowane szyby nie ograniczały widoczności i nie były przyczyną tragedii na drodze.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Obowiązek ten nie dotyczy osób poruszających się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Poza przepisami ważny jest także zdrowy rozsądek i wzajemny szacunek do siebie. Te wszystkie zasady powinny pozwolić nam unikać wypadków drogowych. Bądź widoczny i bezpieczny.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka
Źródło: KPP w Lubinie

Powrót na górę strony