Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci wspólnie z pracownikami socjalnymi prowadzą patronaż w ramach akcji ZIMA 2021/2022

Data publikacji 18.12.2021

Pomoc bezdomnym to jedno z zadań, które policjanci wraz ze współpracującymi instytucjami realizują w okresie jesienno-zimowym. Coraz niższe temperatury są zagrożeniem dla osób, które noc spędzają na dworze, bo nie chcą korzystać z noclegowni. Policjanci z komisariatu w Ścinawie wspólnie z pracownikami socjalnymi w ramach akcji „Zima 2021/2022, przekonywali osoby bezdomne, że warto skorzystać z pomocy. Nikt nie powinien być obojętny, gdy widzi osobę potrzebującą. W każdym przypadku informujmy o tym służby.

Policjanci prowadzą wzmożone działania pomocowe. Mają one na celu dotarcie do miejsc przebywania osób bezdomnych wymagających pomocy i udzielanie tym osobom informacji o schroniskach, noclegowniach i jadłodajniach. Mundurowi wspólnie z innymi służbami biorącymi udział w działaniach, między innymi pracownikami socjalnymi, przeprowadzają stałe kontrole ogrodów działkowych, pustostanów, klatek schodowych, węzłów ciepłowniczych i innych miejsc, w których mogą przebywać bezdomni. Informacje o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej, mogą być narażone na wychłodzenie organizmu są przekazywane odpowiednim służbom.

Miejsc przebywania osób bezdomnych nie brakuje. Policjanci znają je doskonale, gdyż wiedzą, że wybierają oni na noclegi miejsca osłonięte od deszczu i wiatru. Podczas służby mundurowi spotykają ich w pustostanach lub altanach. To jednak miejsca niebezpieczne, bo niektóre grożą zawaleniem. Dlatego tak istotne są policyjne patrole. Bezdomni mogą liczyć na pomoc funkcjonariuszy i instytucji współpracujących.

Niektórzy nie chcą jednak pomocy, twierdząc, że doskonale sobie radzą. Na szczęście czasami dają się jednak przekonać. Zmieniają tryb życia, szukają pracy. Są to jednak decyzje, których nie podejmują z dnia na dzień. Nie bądźmy obojętni na osoby, które w tych trudnych miesiącach walczą o przeżycie. Zgłaszajmy na numer alarmowy 112 sytuacje, kiedy widzimy, że życie czy zdrowie drugiego człowieka jest zagrożone.

asp. szt. Monika Kaleta
Źródło: KPP w Lubinie

Powrót na górę strony