Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zbliża się Sylwester i Nowy Rok - pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa

Data publikacji 31.12.2021

Okres panującej epidemii to trudny czas dla nas wszystkich, żeby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem stosujmy się do zakazów i obostrzeń. W okresie noworocznym na Dolnym Śląsku będzie znacznie więcej policjantów i patroli, wszystko po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom oraz osobom przebywającym w naszym regionie. Wzmożone działania będą realizować między innymi funkcjonariusze ruchu drogowego, prewencji oraz pionu operacyjnego. Mundurowi będą reagować na wszystkie sytuacje, w których zostaną złamane przepisy prawa. Zadbajmy wspólnie o to, aby koniec starego roku i początek nowego był dla nas wszystkich bezpieczny.

Policjanci od początku trwania pandemii apelują do mieszkańców o obostrzeniach, o zachowaniu ostrożności i stosowaniu się do obowiązujących przepisów. Najskuteczniejszą metodą walki z pandemią pozostaje dystans społeczny, zasłanianie ust i nosa odpowiednią maseczką oraz częsta dezynfekcja rąk. Zasady te pozwalają uchronić przed wirusem siebie, ale także innych. W tych trudnych czasach trzeba wykazać się odpowiedzialnością za siebie i innych. To wszystko jest bardzo ważne dla naszego wspólnego bezpieczeństwa.

W okresie noworocznym na Dolnym Śląsku będzie znacznie więcej policjantów i patroli, wszystko po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom oraz osobom przebywającym w naszym regionie. Wzmożone działania będą realizować między innymi funkcjonariusze ruchu drogowego, prewencji oraz pionu operacyjnego. Mundurowi będą reagować na wszystkie sytuacje, w których będą łamane przepisy prawa.

Policjanci będą kontrolować m.in. trzeźwość kierujących i przestrzeganie obostrzeń. Wszystkie te czynności mundurowi muszą podejmować przy wzmożonych środkach bezpieczeństwa. Tylko podczas wczorajszych działań policjanci przeprowadzili kilkaset kontroli galerii, sklepów, lokali oraz środków komunikacji zbiorowej. Spośród ujawnionych naruszeń, z powodu lekceważącego stosunku do obowiązku zasłaniania ust i nosa w blisko 300 przypadkach funkcjonariusze wobec sprawców wykroczeń zastosowali postępowanie mandatowe.

Apelujemy również do wszystkich, żeby w sylwestrową noc nie używać środków pirotechnicznych z uwagi na zwierzęta, dla których hałas i wystrzały mogą powodować traumatyczne przeżycia. Jeżeli jednak zdecydujemy się na fajerwerki, to bezwzględnie stosujmy się do zaleceń producenta. Warto pamiętać o kilku poniższych zasadach, aby bezpiecznie przywitać Nowy Rok:

- zanim odpalisz petardę zawsze zapoznaj się z instrukcją obsługi,

- bezwzględnie zachowaj wszelkie środki ostrożności,

- nigdy nie celuj w kierunku ludzi, zwierząt, budynków czy przedmiotów

-nie trzymaj petard, fajerwerków i innych materiałów pirotechnicznych w dłoniach, zwłaszcza po odpaleniu,

- nie używaj petard, fajerwerków będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,

- nigdy nie używaj fajerwerków ani petard w pomieszczeniach zamkniętych,

- nie odpalaj petard i fajerwerków z okien, tarasów ani balkonów,

- po nieudanej próbie odpalenia petardy – nigdy nie zapalaj jej po raz drugi!

Zadbajmy wspólnie o to, aby koniec starego roku i początek nowego był dla nas wszystkich radosny i bezpieczny. Pamiętajmy, że w dużej mierze bezpieczeństwo zależy od nas samych! Kierujmy się rozsądkiem i odpowiedzialnością dla naszego wspólnego dobra.

mł. asp.  Aleksandra Pieprzycka
Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony