Ten dzielnicowy to prawdziwy bohater – uratował życie starszego mężczyzny
Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Twardogórze tego dnia podejmował kolejną już interwencję, do której został zadysponowany przez dyżurnego. Nie spodziewał się jednak, że od jego działania będzie zależało życie człowieka. W trakcie rozmowy ze starszym mieszkańcem miasta zauważył, że jego samopoczucie się pogarsza, a w konsekwencji ustaje jego oddech. Natychmiast podjęta resuscytacja i dostępny defibrylator AED, a nade wszystko umiejętności i opanowanie dzielnicowego skutkowało przywróceniem podstawowych funkcji życiowych seniora, po czym trafił w ręce medyków.
Interwencja początkowo wyglądała jak jedna z wielu. Zatroskana sąsiadka samotnie mieszkającego mężczyzny zgłosiła, że od kilku dni nie widuje go poza mieszkaniem, nie ma z nim kontaktu i martwi się o jego zdrowie. Jak każde tego typu zgłoszenie natychmiast jest przez policjantów sprawdzane. W tym przypadku na miejsce został skierowany patrol wraz z dzielnicowym. Po dotarciu w wyznaczone miejsce policjanci natknęli się na pierwszą trudność, gdyż ostatnie drzwi prowadzące do wnętrza mieszkania były zamknięte. Pomimo pukania i nawoływań nikt nie otworzył i nie odezwał się. Z relacji zgłaszającej wynikało, że mężczyzna powinien być w środku.
Policjanci nauczeni doświadczeniem nie mogli pozostawić tej sytuacji nie wyjaśnionej, dlatego koniecznie musieli dostać się do środka mieszkania. Kolejne już kroki realizowane były wspólnie ze strażakami. Przy pomocy specjalistycznych narzędzi obsługiwanych przez strażaków udało się wyważyć drzwi. Okazało się, że 68-latek znajduje się w środku i siedząc na łóżku obserwuje zmagania funkcjonariuszy. W rozmowie z policjantem mężczyzna uznał, że nie potrzebuje niczyjej pomocy i czuje się dobrze. Dzielnicowy jednak nalegał, aby stan zdrowia mężczyzny został skontrolowany przez lekarza, dlatego wspólnie z seniorem oczekiwał na przyjazd karetki.
W tym czasie, w trakcie rozmowy policjant zauważył, że mężczyzna zaczyna ciężko oddychać i traci przytomność osuwając się na podłogę. Dzielnicowy natychmiast przystąpił do sprawdzenia funkcji życiowych mężczyzny i okazało się, że oddech nie był wyczuwalny.
Funkcjonariusz dobrze wiedział, że niezbędne w takim przypadku jest błyskawiczne rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej w celu przywrócenia prawidłowej pracy serca. Dlatego udrożnił drogi oddechowe i rozpoczął masaż serca. W trakcie wykonywania czynności ratujących życie policjant powiadomił strażaków, którzy byli jeszcze w pobliżu, o konieczności dostarczenia defibrylatora AED.
Kiedy strażacy przybiegli z urządzeniem pomogli w jego prawidłowym podłączeniu i czekali na analizę stanu mężczyzny. Działanie urządzenia spowodowało przywrócenie czynności życiowych seniora. Na miejscu pojawił się zespół Pogotowia Ratunkowego, który przejął dalsze czynności medyczne. W celu szybkiego transportu do szpitala po 68-latka przyleciał zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Gdyby nie determinacja dzielnicowego i potrzeba zweryfikowania stanu zdrowia mężczyzny z lekarzem, mogłoby dojść do tragedii. Tymczasem dzięki prawidłowej i szybkiej reakcji policjanta życie mężczyzny został ocalone.
Prawidłowa reakcja policjantów w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej to wynik przebytych szkoleń. Już pierwszą styczność z udzielaniem pomocy przedmedycznej funkcjonariusze mają na kursie podstawowym. Wielu chce wiedzieć i umieć więcej, dlatego korzystają ze szkoleń dodatkowych szlifując ważne dla życia ludzkiego umiejętności, przez co w sytuacji zagrożenia nie wahają się działać i pomagać.
Podziękowania należą się również zatroskanej sąsiadce - gdyby nie jej informacja, policjanci nie mieliby szansy pomóc.
mł. asp. Aleksandra Pieprzycka
Źródło: KPP w Oleśnicy
asp. Bernadeta Pytel
tel. 601-589-781