Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czad – „niewidzialny zabójca”

Data publikacji 14.01.2022

Tlenek węgla nie jest wyczuwalny, ale jego działanie bezpośrednio zagraża życiu i zdrowiu osób. Apelujemy, aby w sezonie grzewczym zwracać uwagę na odpowiednie zabezpieczenie domów i mieszkań, korzystać ze sprawnych pieców opałowych i dbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Proste czynności mogą zapobiec tragedii i uniknąć zatrucia czadem.

Zatrucia tlenkiem węgla często wynikają z niewiedzy, a naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Wbrew pozorom jest to niewidzialny i bezwonny trujący gaz, który można wykryć jedynie za pomocą specjalistycznych urządzeń. Osoby poddane jego działaniu dowiadują się w momencie wystąpienia objawów, a zbyt długie wdychanie tego gazu kończy się utratą życia, Do tragedii bardzo łatwo może dojść choćby w niewietrzonych pomieszczeniach. Zaklejanie kratek wentylacyjnych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych, ogromnie zwiększa ryzyko zatruć. Problem z czadem narasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy dogrzewamy się paląc w kominkach czy piecach.
Oto kilka rad na to, jak właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed czadem:


    • Przede wszystkim w domu lub mieszkaniu warto zainstalować czujnik tlenku węgla. Podstawową funkcją takiego urządzenia jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Pamiętajmy, że tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach. Urządzenie odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru. Błędem jest instalowanie czujników przy oknie, kratkach, przewodach wentylacyjnych czy w miejscach zbyt zawilgoconych. Niewłaściwie dobrane ustawienie urządzenia może negatywnie wpłynąć na jego pracę i skuteczność.
      
    • Jeżeli nie mamy możliwości zainstalowania czujnika tlenku węgla, pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Róbmy to szczególnie przed snem, kiedy mamy przed sobą perspektywę przebywania kilku godzin w zamkniętym pomieszczeniu razem z urządzeniami grzewczymi.
      
    • Regularnie dokonujmy przeglądów kominiarskich, co zapewni odpowiednie odprowadzenie wszystkich toksycznych substancji podczas spalania materiału opałowego.
      
    • Pod żadnym pozorem nie wolno zakrywać, czy zasłaniać kratek wentylacyjnych.
      
    • Kontrolujmy stan techniczny urządzeń opałowych i używajmy sprzętów posiadających odpowiednie atesty. Ich montażem powinien zająć się specjalista.
      
Pamiętajmy o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić życie oraz życie nasze i bliskich. 


asp. szt. Monika Kaleta


Źródło: KMP w Legnicy 
asp. Anna Grześków
tel. 504 798 649

Powrót na górę strony