Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podszywanie się pod inną osobę w Internecie to przestępstwo!

Data publikacji 16.01.2022

Podszywanie się pod inną osobę to coraz częstsza praktyka, którą możemy dostrzec w social mediach. Zazwyczaj wiąże się ona z wykorzystywaniem zdjęć osób znanych i tworzeniem w ich imieniu, ale bez ich zgody, nowych kont. Jednak taki proceder może dotyczyć nas samych. Taki przypadek zgłosiła mieszkanka powiatu ząbkowickiego. Jej były partner wykorzystując znajomość haseł do jej poczty internetowej oraz kont w mediach społecznościowych, posłużył się jej wizerunkiem i wystawił na portalach erotycznych ogłoszenia, oferując w jej imieniu różne usługi seksualne. Sprawca, który loguje się za pomocą skradzionego lub uzyskanego w inny sposób hasła na autentyczne konto danej osoby i prowadzi z niego rozmowy lub udostępnia treści "w zastępstwie" posiadacza konta, popełnia przestępstwo!

W dniu 10 stycznia bieżącego roku do komendy w Ząbkowicach Śląskich zgłosiła się kobieta, która oświadczyła, że jej były partner, znając hasła do jej poczty internetowej oraz kont społecznościowych, posłużył się nimi by stworzyć konta na portalach erotycznych. Przez około pól roku w imieniu pokrzywdzonej, wykorzystując jej wizerunek, korespondował z nieznanymi jej mężczyznami, oferując im różne „usługi”.

Pamiętajmy, że podszywanie się pod kogoś, na przykład w social mediach, łamie nie tylko zasady życia społecznego, ale również prawo. W skrajnych przypadkach sprawca, który publikuje statusy i odpowiada na wiadomości, udając kogoś innego, może skończyć w więzieniu. Przestępstwem będzie przykładowo opublikowanie ogłoszenia z podaniem czyjegoś numeru telefonu, jeżeli zamiarem sprawcy jest uprzykrzenie w ten sposób życia pokrzywdzonemu. W przypadku czynu ściganego z art. 190a § 2 k.k. nie ma znaczenia, w jaki sposób sprawca pozyskał dane do logowania - mógł mu je dać sam pokrzywdzony lub mogły być one zapisane na dysku komputera. Dla bytu tego przestępstwa nie ma znaczenia, czy doszło do złamania jakichkolwiek zabezpieczeń.

Podszywanie się pod inną osobę nie musi polegać na utworzeniu specjalnie w tym celu konta w serwisie społecznościowym. Wystarczy podawać się za taką osobę w rozmowie na przykład w serwisie randkowym lub na czacie. Sprawca może używać anonimowego nicka, jeśli jednak w prywatnej rozmowie poda się za inną osobę z imienia i nazwiska lub wysyłając autentyczne zdjęcia innej osoby prywatnej, wówczas też naraża się na odpowiedzialność karną z art. 190a § 2 k.k. Warto również zaznaczyć, że podszywanie się pod inną osobę może przejawiać się na kilka sposobów. Najpopularniejsze z nich to:

  • podszywanie się zarówno za pomocą imienia i nazwiska danej osoby, jak również jej zdjęć;
  • wykorzystywanie zdjęć innej osoby, ale z własnym lub wymyślonym na potrzeby profilu imieniem i nazwiskiem;
  • podawanie istniejącego imienia i nazwiska innej osoby, z wykorzystaniem własnych zdjęć lub zdjęć z Internetu;
  • wykorzystywanie zdjęć, na których ciężko zidentyfikować osobę, z cudzym imieniem i nazwiskiem, wraz z działaniami, których celem jest przejęcie tożsamości tej osoby do własnych celów;

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KPP w Ząbkowicach Śląskich
st. asp. Katarzyna Mazurek
tel. 608 086 826

 

Powrót na górę strony