Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Skrajnie nieodpowiedzialni kierowcy namierzeni przez dolnośląską grupę SPEED (FILM)

Data publikacji 16.01.2022

Jazda samochodem z nadmierną prędkością to nie tylko ryzyko utraty prawa jazdy, ale przede wszystkim zagrożenie dla życia i zdrowia samego kierowcy oraz innych uczestników ruchu. Niestety każdego dnia dolnośląscy policjanci na drogach miast i powiatów ujawniają tego typu wykroczenia, które jak wiemy, niejednokrotnie kończą się tragicznie. Niestety, bo wszyscy chcielibyśmy podróżować bezpiecznie oraz zawsze dotrzeć do celu na czas. Styczniowa nowelizacja przepisów dała funkcjonariuszom możliwość jeszcze skuteczniejszego dyscyplinowania sprawców wykroczeń drogowych, również tych przekraczających prędkość. Takie sytuacje w ostatnich dniach ujawnili między innymi policjanci z dolnośląskiej grupy SPEED, na terenie powiatu ząbkowickiego oraz wrocławskiego.

Dolnośląscy policjanci przypominają, że nadmierna prędkość jest nadal jedną z głównych przyczyn tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Dlatego też nie ma taryfy ulgowej dla kierowców, którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości – zwłaszcza w terenie zabudowanym. Od stycznia 2022 roku weszła w życie nowelizacja przepisów zaostrzająca kary dla sprawców różnego rodzaju wykroczeń drogowych. Nowe regulacje prawne mają na celu między innymi zwiększenie bezpieczeństwa na drogach miast i powiatów. Podwyższonych kwot mandatów muszą obawiać się przede wszystkim kierowcy, którzy nagminnie naruszają przepisy i powodują tym samym śmiertelne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu.

Tego typu negatywne i niebezpieczne zachowania na drogach powiatów wrocławskiego i ząbkowickiego ujawnili w ostatnim czasie policjanci działający w ramach dolnośląskiej grupy SPEED.

Pierwszy z kierowców wpadł podczas kontroli realizowanych przez funkcjonariuszy z ząbkowickiej drogówki. Mężczyzna przemieszczał się osobowym bmw po drodze krajowej nr 8, niestety przekroczył on dopuszczalną prędkość aż o 55km/h. Został ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 złotych. Nieodpowiedzialny 25-latek musiał się również pogodzić z utratą uprawnień do kierowania na 3 miesiące. Tego samego dnia mandat w wysokości 1000 złotych za przekroczenie prędkości o 44 km/h, przyjął 36-latek jadący kilka kilometrów dalej osobową toyotą. Niecałą godzinę później kierujący volkswagenem, nie tylko przekroczył prędkość o 33 km/h, ale również nie zastosował się do znaku P-8 i P-21. Z uwagi na swoje niebezpieczne zachowanie na drodze, otrzymał mandat w wysokości 1150 złotych, a do jego indywidualnego konta dodano 12 punktów karnych. Następnym przykładem ignorowania przepisów dotyczących prędkości, stał się kierujący skodą, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym aż o 62 km/h. 26-letni mężczyzna przyjął mandat w wysokości 2 tysięcy złotych i oddał swoje prawo jazdy na 3 miesiące. Natomiast mieszkaniec powiatu lubuskiego, którego policjanci skontrolowali w rejonie Ząbkowicach Śląskich, wyprzedzał w miejscu niedozwolonym oraz nie posiadał przedniej tablicy rejestracyjnej w pojeździe. Postępowanie mandatowe wobec tego uczestnika ruchu zakończyło się na kwocie 1700 złotych, a także zatrzymanym przez mundurowych dowodem rejestracyjnym jego pojazdu.

Wideorejestrator pojazdu służbowego policjantów grupy SPEED z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu nagrał natomiast poczynania jednego z mieszkańców powiatu wrocławskiego, który mknął z prędkością 132 km/h w obszarze zabudowanym. Ponieważ 45-latek przekroczył dopuszczalną na tym odcinku drogi prędkość o ponad 50 km/h, utracił już prawo jazdy na 3 miesiące i otrzymał mandat w wysokości 2000 złotych, a do jego konta dopisanych zostało także 10 punktów karnych.

Kolejne ujawnione przez dolnośląskich policjantów wykroczenie, również dotyczyło przekroczenia prędkości. Tym razem kierowca osobowego audi jadąc drogą S5, w sposób agresywny i skrajnie niebezpieczny zmieniał pasy ruchu, w tym także wyprzedzając inne pojazdy prawym pasem. Nie stosował się również do znaku B-33, ograniczającego prędkość do 90 km/h i pędził 178 km/h. Mężczyzna ten oświadczył policjantom, że śpieszy się do pracy. Na szczęście na skutek jego skrajnie nieodpowiedzialnego zachowania, tym razem nie doszło do tragedii na drodze, ale w związku ze stwarzaniem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu przyjął on mandat w wysokości 2500 złotych. Na jego konto trafiło też 10 punktów karnych.

Jednak rekordzistą w tym niechlubnym zestawieniu okazał się kierujący osobowym audi, który jechał nocą drogą krajową nr 8 i w miejscowości Braszowice przekroczył dopuszczalną prędkość aż o 75 km/h, a także brawurowo wyprzedzał pojazd ciężarowy w miejscu oznaczonym linią podwójna ciągłą. Kierowca ten przyjął dwa mandaty na łączną kwotę 3700 złotych, a jego konto zasiliło także 15 punktów karnych.

Mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, a także fakt, że stale w wypadkach giną niejednokrotnie niewinni uczestnicy ruchu, policjanci przypominają ponownie, że nie będzie taryfy ulgowej dla piratów drogowych, a zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym jasno mówią o surowych restrykcjach wobec kierowców lekceważących obowiązujące przepisy. W związku z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw podwyższone zostały górne wysokości grzywny, którą na nieodpowiedzialnego kierowcę może nałożyć sąd, z 5 do 30 tysięcy złotych. Zwiększyły się także wysokości mandatów, jakie nałożyć mogą policjanci, z 500 złotych do 5 tysięcy złotych, a przy zbiegu wykroczeń, kwota ta może wzrosnąć nawet do 6 tysięcy złotych.

Cel jest jeden — zwiększenie bezpieczeństwa na drogach miast i powiatów, a rozsądek oraz rozwaga, to podstawa podczas podróży. Lepiej dojechać do miejsca docelowego 10 lub 20 minut później, ale za to bezpiecznie.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak

Źródło:
Wydział Ruchu Drogowego
KWP Wrocław

KPP Ząbkowice Śląskie
st. asp. Katarzyna Mazurek
tel. 608086826

Film Film

Opis filmu: Wykroczenia popełniane przez dolnośląskich kierowców

Pobierz plik Film (format mp4 - rozmiar 41.94 MB)

Pliki do pobrania

  • 216.46 KB
    Deskrypcja do filmu
Powrót na górę strony