Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jeleniogórscy policjanci wraz ze strażnikami KPN dbali o bezpieczeństwo na stoku w Karpaczu

Data publikacji 18.01.2022

W miniony weekend jeleniogórscy policjanci wspólnie ze strażnikami Karkonoskiego Parku Narodowego dbali o bezpieczeństwo narciarzy i snowboardzistów na stacji narciarskiej Winterpol w Karpaczu. W związku dobrymi warunkami narciarskimi w górach apelujemy o rozwagę i rozsądek podczas uprawiania narciarstwa i turystyki. Pamiętajmy, że z uwagi na zagrożenie epidemią koronawirusa i obowiązujące obostrzenia wszyscy musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa epidemicznego.

W sobotę, tj. 15 stycznia br. jeleniogórscy policjanci wspólnie ze strażnikami Karkonoskiego Parku Narodowego prowadzili działania edukacyjno-prewencyjne dla najmłodszych na stacji narciarskiej Winterpol w Karpaczu. Funkcjonariusze w ramach działań „Bezpieczne stoki” edukowali najmłodszych w zakresie bezpiecznej zabawy na śniegu i prawidłowych zachowań na stoku. Najmłodszym rozdawali odblaski.

Policjanci przypominali również, że dzieci i młodzież do 16 roku życia mają obowiązek jazdy na nartach i deskach snowboardowych w kaskach ochronnych. Odpowiedzialność na stoku ponoszą rodzice lub opiekunowie dzieci (m.in. opiekunowie dzieci podczas zimowisk). Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewidziane są kary dla narciarzy i snowboardzistów, którzy wejdą na stok pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Grozi za to grzywna, zarządzający terenem narciarskim może również zakazać wstępu albo nakazać opuszczenie takiej trasy osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest pijana lub odurzona narkotykami.

Policjanci w trakcie patrolu zwracali baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki. Legitymowali też osoby podejrzanie zachowujące się, zwracali uwagę na kulturę i takt na stoku oraz w kolejkach do wyciągu, a także na to aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad.

Głównym celem policyjnych patroli narciarskich jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów, zapobieganie kradzieżom sprzętu oraz zapobieganie wypadkom na nartach poprzez studzenie zapałów zbyt brawurowo jeżdżących narciarzy. Brawura i lekceważenie zasad poruszania się po stokach są główną przyczyną wypadków w takiego typu miejscach.

Przypominamy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa epidemicznego. Osoby, które świadomie i z premedytacją łamią te przepisy, muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi.

asp. szt. Monika Kaleta


Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 580 490

Powrót na górę strony