Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wypadki z udziałem pieszych na Dolnym Śląsku. Policja apeluje o ostrożność zarówno do kierowców jak i niechronionych uczestników ruchu drogowego

Data publikacji 19.01.2022

Pora zimowa jest ciężka zarówno dla pieszych, jak i kierujących pojazdami. Opady deszczu, śniegu, refleksy świateł – to wszystko niekorzystnie wpływa na percepcję i widoczność kierowców. Na Dolnym Śląsku kilka dni temu doszło do przynajmniej 3 wypadków z udziałem pieszych. Pokrzywdzeni trafili do szpitala. Policjanci kolejny raz apelują o ostrożność na drodze. Kierowco, przed przejściem dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność. ZWOLNIJ! Piesi, pamiętajcie, by przed wejściem na jezdnię rozejrzeć się.

Kilka dni temu, przed godziną 20. w Lubinie doszło do potrącenia osoby, która znajdowała się na oznakowanym przejściu dla pieszych. Policjanci ruchu drogowego ustalili, że kierowca osobowej Skody, w wyniku niezachowania szczególnej ostrożności przy zmianie kierunku jazdy, potrącił 57 – letnią kobietę, która znajdowała się na pasach. Pokrzywdzona w wyniku doznanych obrażeń została przetransportowana przez zespół pogotowia ratunkowego do szpitala.

W Wałbrzychu natomiast w ciągu ostatniej doby doszło do dwóch podobnych wypadków. Do pierwszego z nich doszło po godzinie 14:00 na Piaskowej Górze. Skręcający samochodem osobowym z głównej drogi w drogę poprzeczną 67-letni wałbrzyszanin nie udzielił pierwszeństwa przejazdu przechodzącej przez jezdnię 58-latce. Kobieta trafiła do szpitala.

Wieczorem zdarzenie w innej dzielnicy miasta miało już jednak dużo poważniejsze skutki. 23-letnia kierująca samochodem osobowym nie zauważyła przechodzącego przez jezdnię 24-latka i potrąciła go. Nieprzytomny mężczyzna z poważnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala.

We wszystkich przypadkach obie strony były trzeźwe. Kierowcy utracili uprawnienia do kierowania.

Policjanci po raz kolejny przypominają, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych, czy skrzyżowania zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd. Pamiętajmy również, że wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są właśnie głównymi powodami wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Apelujemy po raz kolejny także do pieszych. Przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas z większej odległości, a to daje możliwość szybszej reakcji na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze. Pamiętajmy także, że przed wejściem na jezdnię należy rozejrzeć się. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd - także na przejściu dla pieszych - jest niedozwolone.

asp. szt.  Monika Kaleta

Źródło: KPP w Lubinie
asp. szt. Sylwia Serafin
tel. 601 974 322

KMP w Wałbrzychu
podkom.Marcin Świeży
tel. 604 426 995

Powrót na górę strony