Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Celem akcji było zwiększenie poziomu bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego

Data publikacji 20.01.2022

Dolnośląscy policjanci przeprowadzili na terenie całego województwa działania mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. W trakcie akcji, mundurowi ujawnili ponad 420 wykroczeń niezwykle niebezpiecznych, bo popełnionych na przejściu dla pieszych bądź w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Pamiętajmy, że piesi i rowerzyści to szczególna grupa uczestników ruchu drogowego, bo najbardziej narażona na odnoszenie poważnych obrażeń w zdarzeniach drogowych.

Głównym celem prowadzonych przez dolnośląskich policjantów działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” było podniesienie poziomu bezpieczeństwa wśród tej grupy użytkowników dróg, która w sytuacji uczestnictwa w zdarzeniu drogowym jest najbardziej narażona na odniesienie poważnych obrażeń.

Funkcjonariusze prowadzili akcję tam, gdzie występuje najwięcej zagrożeń dla osób pieszych, rowerzystów czy kierujących hulajnogami elektrycznymi i gdzie najczęściej dochodzi do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Szczególnym nadzorem mundurowi objęli okolice przejść dla pieszych oraz przejazdów rowerowych, czyli miejsc szczególnych, gdzie niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są uprzywilejowani, ale zarazem są narażeni na ogromne niebezpieczeństwo w sytuacji nierespektowania obowiązujących przepisów przez kierujących.
Musimy pamiętać, że jedną z głównych przyczyn zdarzeń z pieszymi, rowerzystami czy kierującymi hulajnogami elektrycznymi jest nieustąpienie im pierwszeństwa właśnie na przejściu bądź przejeździe, w wyniku czego często odnoszą oni poważne obrażenia, a nawet giną. Nie bez powodu są oni określani mianem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nie chroni ich bowiem karoseria pojazdu czy różne systemy bezpieczeństwa, jak ma to miejsce w przypadku kierowców samochodów. Niestety w konfrontacji z autem nie mają oni praktycznie żadnych szans.

Mundurowi podczas działań reagowali na wykroczenia, ale również starali się edukować kontrolowane osoby informując ich o niezwykle ważnych zmianach w przepisach ruchu drogowego, które zostały wprowadzone kilka miesięcy temu. Niestety mimo licznych działań, zarówno edukacyjnych, jak również tych prewencyjno-kontrolnych, nadal wielu użytkowników dróg ignoruje obowiązujące przepisy. Obrazują to rezultaty przeprowadzonych przez policjantów działań, podczas których funkcjonariusze ujawnili ponad 420 wykroczeń kierowców popełnionych na przejściu dla pieszych bądź w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Pamiętajmy, że o własne bezpieczeństwo na drodze w głównej mierze powinniśmy zadbać sami, stosując się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Ważne jest również aktualizowanie swojej wiedzy w tym zakresie, abyśmy nie zostali zaskoczeni, gdy nasze zachowanie na drodze nagle okaże się niezgodne z obowiązującymi normami i spotkają nas z tego powodu przykre, bądź co gorsza, tragiczne konsekwencje.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka
Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

Źródło zdjęć: KMP we Wrocławiu, KMP w Jeleniej Górze

  • policjanci w rejonie przejścia dla pieszych kontrolują bezpieczeństwo
  • policjanci w rejonie przejścia dla pieszych kontrolują bezpieczeństwo
  • policjanci w rejonie przejścia dla pieszych kontrolują bezpieczeństwo
  • policjanci kontrolują samochody
  • policjanci kontrolują samochody
  • policjanci kontrolują samochody
Powrót na górę strony