Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chciał zainwestować w kryptowaluty - został oszukany

Data publikacji 24.01.2022

Ofiarą oszustów działających na rynku kryptowalut padł mężczyzna z powiatu świdnickiego. Za namową rzekomego konsultanta zainstalował program do zdalnego kierowania urządzeniem. W efekcie senior stracił ponad 5 tysięcy złotych. Ostrzegamy i apelujemy o zachowanie rozwagi przy tego typu transakcjach!

61-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego powiadomił tamtejszych policjantów o oszustwie na jego szkodę. Wyjaśnił, że zainteresował się znalezionym na portalu internetowym ogłoszeniem o możliwości szybkiego zysku przy inwestycji walutowej. Kliknął w link i zobaczył arkusz rejestracyjny. Tam wpisał swoje dane łącznie z numerem telefonu. Potem zadzwonił do niego rzekomy konsultant i wskazał stronę do zalogowania się, utworzenia konta oraz wpłaty 250 dolarów, której niestety dokonał.

Ponowny telefon od konsultanta zachęcił 61-latka do wpłaty kolejnych kwot. Ponadto konsultant polecił seniorowi ściągnięcie na komputer programu do zdalnej obsługi, po zainstalowaniu którego uzyskał dostęp do pulpitu i wszystkich danych na urządzeniu mężczyzny. Rzekomy doradca próbował jeszcze nakłonić pokrzywdzonego do kolejnych wpłat, ale kiedy ten odmówił i chciał wypłacić swoje pieniądze, okazało się że pomimo potwierdzenia udanej wypłaty, kwota nie została przelana na konto bankowe mężczyzny. Pieniądze krótko mówiąc zniknęły. Mieszkaniec powiatu świdnickiego łącznie poniósł straty na ponad 5 tysięcy złotych.

Policjanci apelują o zachowanie rozwagi przy tego typu transakcjach. Zanim zaczniemy inwestować, warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności. Nie należy wierzyć we wszystkie zapewnienia osoby, która proponuje nam zyski. Nie zgadzajmy się na instalowanie na komputerze aplikacji dającej możliwość zdalnego kierowania urządzeniem, nawet jeśli konsultant inwestycyjny zapewnia, że jest to bezpieczne i jednocześnie konieczne do inwestowania. Nie należy ulegać presji i działać pod wpływem chwili. Jeśli podejrzewamy, że doszło do oszustwa, jak najszybciej skontaktujmy się ze swoim bankiem. Należy również o podejrzeniach zawiadomić Policję. W przeciwnym razie możemy stracić często oszczędności życia.

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: KPP w Świdnicy
mł. asp. Magdalena Ząbek
tel. 607 317 642

Powrót na górę strony