Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne ferie - policyjne patrole narciarskie dbały o bezpieczeństwo na Kopie w Karpaczu

Data publikacji 24.01.2022

W miniony weekend w ramach akcji „Bezpieczne ferie” policyjne patrole narciarskie pojawiły się i dbały o bezpieczeństwo miłośników białego szaleństwa na Kopie w Karpaczu. Funkcjonariusze w ramach działań edukowali najmłodszych w zakresie bezpiecznej zabawy na śniegu oraz bezpiecznych zachowań na stoku.

W minioną sobotę jeleniogórscy policjanci na stoku Kopa w Karpaczu prowadzili działania edukacyjno - prewencyjne dla najmłodszych w ramach działań „Bezpieczne Ferie” oraz „Bezpieczny stok”. Edukowali najmłodszych w zakresie bezpiecznej zabawy na śniegu. Szczególną uwagę zwrócili na konieczność jazdy na nartach w kasku, a najmłodszym rozdawali odblaski.

Na stokach działania prewencyjne wykonują policyjne patrole narciarskie już od kilku lat. Głównym ich celem jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów, zapobieganie kradzieżom sprzętu oraz zapobieganie wypadkom na nartach poprzez studzenie zapałów zbyt brawurowo jeżdżących narciarzy. Lekceważenie zasad poruszania się po stokach jest główną przyczyną wypadków w takich miejscach.

Policjanci przypominali również, że dzieci i młodzież do 16 roku życia mają obowiązek jazdy na nartach i deskach snowboardowych w kaskach ochronnych. Odpowiedzialność na stoku ponoszą rodzice lub opiekunowie dzieci (m.in. opiekunowie dzieci podczas zimowisk). Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewidziane są kary dla narciarzy i snowboardzistów, którzy wejdą na stok pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Grozi za to grzywna, zarządzający terenem narciarskim może również zakazać wstępu albo nakazać opuszczenie takiej trasy osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest pijana lub odurzona narkotykami.

Bawmy się z głową, korzystajmy z uroków zimy bezpiecznie.

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 580 490
Powrót na górę strony