Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

2,5 tysiąca złotych mandatu karnego za poruszanie się rowerem w stanie nietrzeźwości otrzymał mieszkaniec Wałbrzycha

Data publikacji 25.01.2022

Mimo, iż sezon rowerowy rozpoczyna się wraz z nadejściem wiosny, to również w okresie zimowy niejeden miłośnik jednośladów korzysta z tego właśnie środka transportu. Jednak z uwagi na niską temperaturę powietrza i często niekorzystne warunki pogodowe, rowerzyści wyjeżdżają w tym okresie na drogi bardzo rzadko. Wczoraj późnym wieczorem takiego kierującego zauważyli w policjanci prewencji wałbrzyskiej komendy. Szybko okazało się, że mężczyzna jest kompletnie pijany. Miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie.

25-letni wałbrzyszanin przed północą postanowił wsiąść na rower, pomimo temperatury oscylującej w granicach zera stopni Celsjusza oraz bardzo złych warunków pogodowych. Kiedy jadącego slalomem kierującego jednośladem podczas nocnego patrolu zauważyli w Wałbrzychu funkcjonariusze, postanowili sprawdzić jego stan trzeźwości. Badanie wykazało, że miał 1,4 promila alkoholu w organizmie. Na tym więc zakończyła się jego podróż rowerem i do domu musiał wrócić pieszo. Ostatecznie otrzymał również mandat karny w wysokości 2,5 tysiąca złotych za popełnione wykroczenie w ruchu drogowym.

Przypominamy, że nieodpowiedzialni rowerzyści, którzy poruszają się po drogach publicznych, w strefach ruchu lub zamieszkania w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, mogą zostać ukarani przez funkcjonariuszy grzywną, która teraz wynosi – w przypadku wyniku badania do 0,5 promila alkoholu w organizmie - tysiąc złotych, a powyżej 0,5 promila - 2,5 tysiąca złotych.

Sprawcy tych poważnych wykroczeń drogowych muszą jednak liczyć się z tym, że mundurowi skierują sprawę do sądu, a wtedy kara finansowa może być dużo wyższa, a sąd dodatkowo może orzec zakaz kierowania tym środkiem transportu na wiele miesięcy.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KMP w Wałbrzychu
podkom. Marcin Świeży
tel. 604 426 995

Powrót na górę strony