Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne kontrole pustostanów w okresie zimy uratowały już niejedno życie

Data publikacji 25.01.2022

Każdego dnia i każdej nocy policjanci z Dolnego Śląska kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby szukające schronienia przed mrozem. Tym razem funkcjonariusze z Wołowa uchronili osobę bezdomną przed wychłodzeniem. Kolejny raz apelujemy do wszystkich mieszkańców województwa o reagowanie i przekazywanie informacji o każdej osobie, która może być narażona na wychłodzenie lub zamarznięcie.

      Dolnośląscy policjanci od kilku już miesięcy, często wspólnie z przedstawicielami instytucji o charakterze pomocowym, realizują założenia akcji pn. „Zima”. Jej celem jest dotarcie do jak największej liczby osób bezdomnych i samotnie mieszkających, którzy znajdują się w sytuacjach zagrażających ich życiu i zdrowiu, a następnie udzielenie im niezbędnej pomocy. Podczas nocnej służby pełnionej w weekend funkcjonariusze wołowskiej policji uchronili osobę bezdomną przed wychodzeniem.

W ramach działań funkcjonariusze systematycznie sprawdzają miejsca przebywania osób bezdomnych i samotnie mieszkających informując o najbliższych noclegowniach, schroniskach lub innych lokalnych placówkach pomocowych. Często osoby te nie chcą skorzystać z pomocy, bądź boją się o nią prosić. Osoby znajdujące się w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia są przewożone do schronisk dla bezdomnych, noclegowni czy też placówek zdrowia.

Tak też było podczas nocnej służby funkcjonariuszy Wydziału Prewencji wołowskiej policji, którzy patrolując rejon służbowy sprawdzali miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. W rejonie oddalonym od miasta, przy pustostanie, zauważyli palące się ognisko. W pobliżu znajdował się także śpiący mężczyzna, który ogrzewał się przy płomieniach. Był nim 65-letni, znany funkcjonariuszom, mieszkaniec powiatu wołowskiego. Mężczyzna wówczas nie potrzebował jeszcze pomocy medycznej, jednak z uwagi na niską temperaturę oraz realne zagrożenie dla jego zdrowia i życia funkcjonariusze postanowili ogrzać mężczyznę w radiowozie oraz przewieść w bezpieczne dla niego miejsce.

Apelujemy o przekazywanie informacji policjantom oraz innym służbom pomocowym o każdej osobie, która mogłaby być narażona na wychłodzenie lub zamarznięcie. Sytuacje osób potrzebujących można również zgłaszać poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. W katalogu dostępnych zagrożeń znajduje się kategoria „Bezdomność”, która pozwala użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy, a służbom ratunkowym podjęcie odpowiednich działań. Pamiętajmy jednak, że w momencie zagrożenia życia i zdrowia takiej osoby nie możemy zwlekać i jak najszybciej należy  zatelefonować na numer alarmowy 112.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Wołowie
mł. asp. Marzena Pawlik
tel. 606 364 011  

Powrót na górę strony