Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

UDERZENIE WROCŁAWSKICH POLICJANTÓW W PRZESTĘPCZOŚĆ KORUPCYJNĄ NIE TYLKO NA DOLNYM ŚLĄSKU. ZATRZYMANO JUŻ 21 OSÓB. SĄD ZASTOSOWAŁ TYMCZASOWE ARESZTY

Data publikacji 27.01.2022

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w przeciągu dwóch dni uderzyli w przestępczość korupcyjną nie tylko na Dolnym Śląsku. Zorganizowana grupa przestępcza działała od kilku lat na terenie całego kraju i zajmowała się m.in. pośrednictwem przy uzyskiwaniu zaświadczeń ukończenia kursów zawodowych. Członkowie grupy wyszukiwali osoby, które chciały uzyskać zaświadczenia o ukończonych kursach ochrony osób i mienia. Następnie za korzyści majątkowe osoby takie otrzymywały zaświadczenie o ukończonym kursie i uzyskiwały świadectwo kwalifikacji do zawodu pracownika ochrony, bez konieczności uczestnictwa w specjalistycznym kursie. Śledztwo w tej sprawie nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy. Decyzją sądu dwie osoby trafiły do aresztu.

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w przeciągu dwóch dni uderzyli w przestępczość korupcyjną nie tylko na Dolnym Śląsku. Zorganizowana grupa przestępcza działała od kilku lat na terenie całego kraju i zajmowała się m.in. pośrednictwem przy uzyskiwaniu zaświadczeń z ukończenia kursów zawodowych. Członkowie tej grupy zajmowali się wyszukiwaniem osób, które chciały uzyskać zaświadczenia o ukończonych kursach ochrony osób i mienia. Następnie za korzyści majątkowe osoby takie otrzymywały zaświadczenie o ukończonym kursie i uzyskiwały świadectwo kwalifikacji do zawodu pracownika ochrony, bez konieczności uczestnictwa w specjalistycznym kursie. „Chętnych” na takiego typu kursy było bardzo dużo i to z całej Polski.

W dniach 25-26 stycznia 2022r., dzięki wytężonej pracy operacyjnej, zatrzymano 21 osób podejrzanych o uczestnictwo w wyżej opisanym procederze. 8 osób otrzymało zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej i działania w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym właściciel firmy prowadzącej kursy – zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a pozostali zatrzymani- zarzuty wręczenia korzyści majtkowych i posługiwania się fałszywymi zaświadczeniami. W wyniku sprawdzeń ich miejsc zamieszkania oraz siedziby firmy zabezpieczono ponad 300 000 , komputery oraz dokumentację księgową. Wśród zatrzymanych osób są m.in. prezesi, dyrektorzy i menagerowie dużych firm ochroniarskich z terenu całego kraju. Główny sprawca, czyli prowadzący fikcyjne kursy, działał w Wałbrzychu.

Sprawa jest rozwojowa. Z dotychczasowego zebranego materiału dowodowego wynika, że mogło dojść do wystawienia kilkuset takiego typu zaświadczeń. Wartość uzyskanych korzyści to kilkaset tysięcy złotych. Śledztwo nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy. Prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec dwóch osób, w tym głównego szefa zorganizowanej grupy przestępczej.  Decyzją sądu obaj zatrzymani zostali w dniu 27 stycznia 2022 r. tymczasowo aresztowani na 3 i 2 miesiące. 

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: Wydział do Walki z Korupcją
KWP we Wrocławiu

 

  • segregatory z zabezpieczoną dokumentacją
  • pieniądze leżące na stole
  • policjant liczy zabezpieczone pieniędze
  • policjanci przeglądają dokumentację w segregatorze
  • przeglądanie dokumentacji
  • zatrzymany z kajdankami założonymi z tyłu i stojący obok policjant
  • policjant przegląda dokumentację
  • policjant przegląda segregatory
  • zapakowane dowody rzeczowe
Powrót na górę strony