Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

LABORATORIUM KRYMINALISTYCZNE KWP WE WROCŁAWIU - SEKCJA DAKTYLOSKOPII I MECHANOSKOPII

Data publikacji 12.02.2022

W naszym laboratorium znajdują się także pracownie zajmujące się szeroko pojętą identyfikacją, analizowane w nich są ślady traseologiczne, przerobione numery identyfikacyjne samochodu czy odbitki linii papilarnych z reguły zabezpieczone na miejscu przestępstwa.

Sekcja Daktyloskopii zajmuje się ujawnianiem śladów głównie linii papilarnych palców, dłoni lub stóp, czasem też czerwieni wargowej czy małżowiny usznej. W zakres badań tej sekcji wchodzi też ujawnianie chociażby śladów rękawiczek.

Biegli analizują i badają przedmioty znalezione na miejscu przestępstwa pod kątem ujawnienia na nich linii papilarnych. Później następuje proces ich identyfikacji. Na podstawie takiego typu badań można nie tylko wytypować sprawcę przestępstwa, ale też wyeliminować osoby niemające z nim nic wspólnego, identyfikację N/N zwłok, określić sposób działania sprawcy, porównywać ślady z już zabezpieczonymi wcześniej, znajdującymi się w naszej bazie.

Badania z zakresu wizualizacji i identyfikacji śladów prowadzone technikami laboratoryjnymi zgodnie z procedurą badawczą HQ-PB/1-ID „Badanie śladów linii papilarnych” wydanie 7 z dnia 15.06.2015 r., która jest akredytowana przez PCA.

Zapraszamy również do zapoznania się z Pracownią Badań Traseologicznych. Zajmuje się ona badaniem śladów powstałych w wyniku przemieszczania się ludzi, zwierząt lub środków transportu. Ślad stopy czy odwzorowanie spodu obuwia dostarczają istotnych informacji w procesie wykrywczym. Pozwalają dokonać porównania śladów czy wnioskować o sprawcy na podstawie śladów obuwia jakie zostały ujawnione na miejscu zdarzenia.

Badania traseologiczne śladów obuwia prowadzone są zgodnie z procedurą badawczą HQ-PB/2-IT „Badania traseologiczne” wydanie 4 z dnia 05.09.2014 r.

W Sekcji Mechanoskopii natomiast bada się autentyczność oznaczeń identyfikacyjnych naniesionych na różnych podłożach oraz przeprowadza się badania identyfikacyjne pojazdów i ich podzespołów. Do tej pracowni najczęściej trafiają pojazdy z podejrzeniem przerobienia bądź zatarcia numeru VIN lub innych oznaczeń, uszkodzone zamki od drzwi, monety i wyroby jubilerskie, wszelkiego rodzaju maszyny mechaniczne posiadające numery identyfikacyjne.

Badania z oznaczeń identyfikacyjnych prowadzone są zgodnie z procedura badawczą HQ-PB/4-IIM „Badania oznaczeń identyfikacyjnych” wydanie 4 z dnia 05.09.2014r. - akredytowaną przez PCA.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z naszego Laboratorium Kryminalistycznego. Być może to tu znajdzie swoje powołanie przyszły kandydat na policjanta.

asp. szt. Monika Kaleta
Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

 

Powrót na górę strony