Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wysoki mandat dla pieszego za przejście przez przejazd kolejowy

Data publikacji 15.02.2022

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów karnych, który oznacza wyższe kary finansowe dla łamiących przepisy ruchu drogowego. Zmiany te mają przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo na drogach. Wysokie mandaty otrzymują nie tylko kierowcy pojazdów silnikowych, ale również inni uczestnicy ruchu drogowego: rowerzyści i piesi. Przekonał się o tym 61-letni mieszkaniec Wrocławia, który przeszedł przez przejazd kolejowy w Ziębicach, mimo że zapory były opuszczone.

Od nowego roku piraci drogowi muszą się liczyć z dotkliwymi karami finansowymi. Wysokość mandatów uzależniona jest od zagrożenia spowodowanego na drodze. Wprowadzone zmiany mają przede wszystkim wpłynąć na wyobraźnię kierujących i spowodować, by na drogach było bezpieczniej. Zmiana sprawiła, że znacząco wzrosły kwoty mandatów m.in. za przekroczenia dozwolonej prędkości, czy za wykroczenia popełniane przez kierowców wobec pieszych.

Jednak również piesi i rowerzyści muszą liczyć się z nowymi wysokimi karami za niektóre przewinienia. Zapomniał o tym mieszkaniec Wrocławia, który kilka dni temu na terenie gminy Ziębice stracił cierpliwość i omijając zamknięte szlabany oraz ignorując czerwone światło sygnalizatora, przeszedł przez torowisko. Świadkami tego byli policjanci ruchu drogowego z ząbkowickiej komendy, którzy w oznakowanym radiowozie stali w pobliżu przejazdu kolejowego. Niestosowanie się do obowiązujących przepisów kosztowało 61-latka 2000 złotych.

Informujemy, że zarówno przejście jak i jazda pojazdem przez przejazd kolejowy jest dozwolona dopiero po całkowitym otwarciu rogatek oraz po zakończeniu wyświetlania przez sygnalizator świetlny czerwonego światła. Pamiętajmy, że lekkomyślne zachowanie w pobliżu przejazdu kolejowego może kosztować nas życie, bez względu na to, czy jesteśmy pieszymi czy poruszamy się samochodem bądź rowerem.

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: KPP w Ząbkowicach Śląskich
st. asp. Katarzyna Mazurek
tel. 608 086 826

Powrót na górę strony