Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego’’

Data publikacji 17.02.2022

Dzisiaj na terenie Dolnego Śląska policjanci pełniący służbę na drogach, prowadzą wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest troska o bezpieczeństwo pieszych i osób przemieszczających się rowerami, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni poprzez np. karoserię pojazdu i poduszki powietrzne.

Funkcjonariusze zwracać będą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyjrzą się, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Policjanci więcej uwagi poświęcą również wykroczeniom powstających w relacji kierujący samochodami, a użytkownicy pojazdów jednośladowych.

Zimowa aura nie sprzyja ostatnio korzystaniu z rowerów oraz motocykli, ale niezależnie od pogody, nadal sporo osób wybiera ten właśnie środek transportu, jako umożliwiający dotarcie do pracy. Kierujący jednośladami, jak każdy uczestnik ruchu drogowego, są zagrożeni wypadkiem w ruchu drogowym. Powinniśmy zawsze pamiętać, że mniejsze gabaryty rowerów utrudniają innym ich spostrzeżenie. Każdy z nich powinien mieć świadomość, możliwości bycia niezauważonym na drodze przez innego uczestnika ruchu drogowego. Tym samym sposób poruszania się po drodze powinien być dostosowany do warunków pogodowych oraz wynikających z ruchu, wszystko po to, aby zmniejszać ryzyko wypadku.

Kierujący samochodami powinni natomiast zwiększyć swoją uwagę, w szczególności przy przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie z uwagi na kolizyjne przecinanie się kierunków ruchu, ryzyko powstania wypadku drogowego jest duże.

Policjanci z drogówki obejmą szczególnym nadzorem miejsca, gdzie ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak
Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu
Powrót na górę strony