Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W miniony weekend policjanci tylko z dwóch powiatów zatrzymali aż 9 kierowców, którzy bezwzględnie nie powinni wsiadać za kierownicę

Data publikacji 21.02.2022

Nikogo nie trzeba przekonywać o prawdziwości stwierdzenia, że nietrzeźwi kierujący stanowią bardzo poważne zagrożenie dla życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego. Niestety nadal wśród dolnośląskich użytkowników dróg znajdują się takie osoby, które decydują się na ten skrajnie nieodpowiedzialny krok i wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. W miniony weekend policjanci tylko z Jeleniej Góry i Wałbrzycha wyeliminowali z ruchu aż 9 takich kierujących. Funkcjonariusze zatrzymali też rowerzystę, który na jednoślad wsiadł, mając 2 promile alkoholu w organizmie, co skończyło się dla niego mandatem karnym w kwocie 2,5 tys. zł.

18 i 19 lutego bieżącego roku jeleniogórscy policjanci zatrzymali 6 mężczyzn w wieku od 27 do 58 lat, którzy kierowali pojazdami osobowymi w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w ich organizmach wykazało od 0,6 do ponad 2 promili tej substancji. W ręce funkcjonariuszy wpadł również nietrzeźwy rowerzysta. Mężczyzna postanowił wybrać się w podróż jednośladem, mając w organizmie 2 promile! Zgodnie z nowym taryfikatorem został on ukarany mandatem w wysokości 2500 zł. Tego samego dnia dzielnicowi z Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze w Komarnie zatrzymali do kontroli drogowej 25-letniego kierującego audi. Mężczyzna podejrzewany jest o kierowanie pojazdem pod wpływem środków odurzających oraz o posiadanie amfetaminy.

Natomiast wałbrzyscy policjanci podczas minionego sobotniego wieczoru zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących. Pierwszy z nich - kompletnie pijany - został ujęty przez świadków, którzy widzieli jego brawurowe zachowanie za kierownicą. Zaalarmowani o zdarzeniu funkcjonariusze z Boguszowa-Gorców sprawdzili stan trzeźwości zatrzymanego. Okazało się, że w organizmie miał blisko 1,5 promila alkoholu. Nie posiadał on również prawa jazdy, gdyż uprawnienia zostały mu cofnięte w drodze decyzji administracyjnej. Drugi z zatrzymanych w stanie upojenia alkoholowego wjechał swoim autem do rowu. Zauważyli to inni uczestnicy ruchu drogowego, a kiedy udzielali mu pierwszej pomocy, wyczuli również od niego alkohol. Na szczęście sprawcy kolizji nic poważnego nie stało. Badanie wykazało jednak w jego organizmie blisko 2,5 promila alkoholu. W trakcie wykonanych na miejscu czynności policjanci zatrzymali mężczyźnie uprawnienia do kierowania pojazdami, a samochód 53-latka trafił na lawecie na parking strzeżony.

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem. Za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Musimy jednak pamiętać o najważniejszym aspekcie tego skrajnie nieodpowiedzialnego zachowania. Wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka stwarzamy poważne zagrożenie dla życia i zdrowia nie tylko swojego, ale również innych uczestników ruchu drogowego, w tym naszych bliskich, z którymi często podróżujemy. Od nas samych i naszej odpowiedzialności zależy bezpieczeństwo wielu osób na drodze. Bardzo ważny jest również brak społecznego przyzwolenia na tego typu zachowania, które w konsekwencji mogą zakończyć się poważnym wypadkiem drogowym i czyjąś śmiercią.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 580 490

KMP w Wałbrzychu
podkom. Marcin Świeży
tel. 604 426 995

Powrót na górę strony