Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tłusty Czwartek zakończył się dla kierowców tłustymi mandatami (FILM)

Data publikacji 25.02.2022

Skrajnie nieodpowiedzialni kierowcy zostali namierzeni przez dolnośląską grupę SPEED. Pierwszy jechał z prędkością 207 km/h po autostradzie A4 w kierunku Legnicy, a na tym odcinku drogi obowiązuje organicznie do 110 km/h. Swoje zachowanie tłumaczył koniecznością pilnego zakupu pączków. Sytuacja ta zakończyła się jednak mandatem i 10 punktami karnymi. Natomiast utratą prawa jazdy na 3 miesiące, mandatem i również 10 punktami karnymi, zakończyła się niebezpieczna jazda kierującej, która śpieszyła się na spotkanie i znacznie przekroczyła prędkość w rejonie przejść dla pieszych przy ul. Granicznej we Wrocławiu. Kobieta jechała 118 km/h w miejscu, gdzie można jechać 50 km/h. Na szczęście w związku z niestosowaniem się do przepisów przez kierujących, nie doszło do tragicznych w skutkach zdarzeń.

Dolnośląscy policjanci przypominają, że nadmierna prędkość jest nadal jedną z głównych przyczyn tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Dlatego też nie ma taryfy ulgowej dla kierowców, którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości – zwłaszcza w terenie zabudowanym. Od stycznia 2022 roku weszła w życie nowelizacja przepisów zaostrzająca kary dla sprawców różnego rodzaju wykroczeń drogowych. Nowe regulacje prawne mają na celu między innymi zwiększenie bezpieczeństwa na drogach miast i powiatów. Podwyższonych kwot mandatów muszą obawiać się przede wszystkim kierowcy, którzy nagminnie naruszają przepisy i powodują tym samym śmiertelne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu.

Tego typu negatywne i niebezpieczne zachowania na drogach ujawniają między innymi policjanci działający w ramach dolnośląskiej grupy SPEED. Ostatnie sytuacje związane z nieprzestrzeganiem ograniczeń prędkości, zakończyły się dla osób popełniających wykroczenia w ruchu, utratą prawa jazdy oraz mandatami w kwocie 2 i 2.5 tysiąca złotych. Na ich indywidualne konta trafi także po 10 punktów karnych.

Pierwszy z kierowców wpadł przed godziną 10:30, podczas kontroli realizowanej przez policjantów na autostradzie A4. Mężczyzna mknął audi w kierunku Legnicy, z prędkością 207 km/h na odcinku, gdzie obowiązuje organicznie do 110 km/h. Swoje zachowanie tłumaczył koniecznością pilnego zakupu pączków. Interwencja ta zakończyła się mandatem w wysokości 2.5 tys. złotych oraz 10 punktami karnymi.

Kolejne wykroczenie, które ujawnili policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, miało miejsce w rejonie przejść dla pieszych przy ul. Granicznej we Wrocławiu. Kierująca osobową KIĄ, jechała tam z prędkością 118 km/h. Funkcjonariuszom oświadczyła, że śpieszy się na spotkanie. Na tym miejskim odcinku drogi obowiązuje organicznie do 50 km/h, dlatego oprócz mandatu w wysokości 2 tysięcy złotych, kobieta utraciła też prawo jazdy na 3 miesiące. Nie zmienia to faktu, że na jej indywidualne konto trafi też 10 punktów karnych.

Mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, a także fakt, że stale w wypadkach giną niejednokrotnie niewinni uczestnicy ruchu, policjanci przypominają ponownie, że nie będzie taryfy ulgowej dla piratów drogowych, a zmiany w prawie jasno mówią o surowych restrykcjach wobec kierowców lekceważących obowiązujące przepisy. W związku z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw podwyższone zostały górne wysokości grzywny, którą na nieodpowiedzialnego kierowcę może nałożyć sąd, z 5 do 30 tysięcy złotych. Zwiększyły się także wysokości mandatów, jakie nałożyć mogą policjanci, z 500 złotych do 5 tysięcy złotych, a przy zbiegu wykroczeń, kwota ta może wzrosnąć nawet do 6 tysięcy złotych.

Cel jest jeden - zwiększenie bezpieczeństwa na drogach miast i powiatów. Nie zapominajmy więc, że rozsądek oraz rozwaga, to podstawa podczas każdej podróży. Lepiej dojechać do miejsca docelowego chwilę później, ale za to bezpiecznie.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak
Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu


 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 35.95 MB)

Powrót na górę strony