Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Powiadomił o przestępstwie, które nie zaistniało, a celem było wyłudzenie odszkodowania – trafił już do aresztu

Data publikacji 02.03.2022

Jeleniogórscy policjanci zatrzymali 46-latka, który powiadomił o kradzieży z włamaniem do swojej firmy. Zgłosił, że z tego tytułu poniósł straty w wysokości ponad pół miliona złotych. Okazało się, że żadnego przestępstwa nie było, a mężczyzna złożył fałszywe zawiadomienie w celu wyłudzenia odszkodowania. Otrzymał zaliczkę rekompensaty w wysokości 125 tysięcy złotych. Teraz za popełnione przestępstwa odpowie przed sądem, a grozić mu może nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany na 2 miesiące.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego jeleniogórskiego komisariatu zatrzymali 46-letniego mieszkańca miasta podejrzanego o złożenie fałszywego zawiadomienia o przestępstwie, złożenie fałszywych zeznań oraz oszustwo.
Jak ustalili śledczy, mężczyzna 27 grudnia ubiegłego roku zgłosił się do Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze i złożył zawiadomienie o kradzieży z włamaniem do swojej firmy. Według zgłoszenia w wyniku przestępstwa skradzione zostało mienie o wartości ponad pół miliona złotych. Było to 886 telefonów komórkowych różnych marek, 3 hulajnogi i 3 odkurzacze.

Policjanci po weryfikacji informacji podanych przez zgłaszającego, a także analizy nagrań z kamer monitoringu oraz uzyskanych w tej sprawie informacji operacyjnych ustalili, że zgłoszenie jest nieprawdziwe. Wkrótce potwierdzili również, że nie doszło do żadnego włamania. Mężczyzna złożył fałszywe zeznania w celu uzyskania odszkodowania. Z tego tytułu uzyskał zaliczkę rekompensaty w wysokości 125 tysięcy złotych. Kryminalni odzyskali część skradzionego mienia oraz zabezpieczyli pieniądze. Teraz wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tej sprawy.

Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Za zawiadomienie o niepopełnionym przestępstwie, złożenie fałszywych zeznań oraz oszustwo 46-latkowi grozić może nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 2 miesiące.

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 580 490

Powrót na górę strony