Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Może to już ostatnie dni zimy, ale wcale nie musisz jechać autem jak czołgista

Data publikacji 04.03.2022

Oczyszczenie szyb samochodu przed wyruszeniem w podróż to czynność absolutnie niezbędna. Pośpiech lub lenistwo mogą doprowadzić wyłącznie do sytuacji niebezpiecznych lub wypadku, bo możemy nie zauważyć w porę przeszkody, innego pojazdu lub pieszego. Żeby być gotowym do podróży, trzeba poświęcić tylko kilka minut na właściwe przygotowanie samochodu. Jest to niewielka cena za bezpieczeństwo.

Dolnośląscy policjanci przypominają, że bardzo ważną czynnością przed wyruszeniem autem w podróż, jest zapewnienie sobie dostatecznej widoczności. Zostawianie małego paska na czołowej szybie, przez który obserwujemy otoczenie, zdecydowanie nie jest pomysłem bezpiecznym. Powinniśmy odmrozić lub oczyścić wszystkie szyby, by zapewnić sobie maksimum widoczności. W przypadku gdy na samochodzie zalega warstwa śniegu, też musimy go usunąć.

Ma to swoje bardzo praktyczne uzasadnienie, bo przylepiony śnieg zasłania reflektory oraz kierunkowskazy, a przy pędzie wiatru niestety może spaść na auta innych kierujących.

Zapominalscy lub leniwi, muszą liczyć się z możliwością otrzymania mandatu karnego w przypadku policyjnej kontroli. O tym, że jazda takim nieodśnieżonym samochodem jest wykroczeniem, mówi bowiem art. 66 Prawa o ruchu drogowym.

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Oznacza to, że odśnieżone powinny być także boczne lusterka, bo jak wiemy, tylko ich całkowite oczyszczenie z lodu i śniegu zapewni nam dostateczne pole widzenia, tak ważne np. w sytuacji zmiany pasa ruchu.


Pomyślmy o sobie i naszych bliskich, którzy z nami podróżują samochodem. Nie wyceniajmy naszego życia za cenę zwykłej skrobaczki do szyb, płynu do spryskiwaczy, piór wycieraczek, czy opon zimowych. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo podczas podróży zależy w dużej mierze od nas samych i czasami wystarczy kilka chwil, aby zapewnić je sobie i rodzinie.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak

Powrót na górę strony