Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie klikaj w nieznane linki. Uważaj na podejrzane wiadomości SMS

Data publikacji 09.03.2022

Tylko w ostatnich kilku dniach mieszkańcy Wrocławia i powiatu wrocławskiego stracili pieniądze ze swoich kont podczas uiszczania rzekomej opłaty za energię elektryczną czy gaz. A wszystko zaczyna się od otrzymania SMS-a od oszusta z fałszywym linkiem i kliknięciu go przez niczego nieświadome osoby. Policjanci ostrzegają przed tego typu wiadomościami tekstowymi i apelują o ostrożność!

Wrocławscy policjanci wciąż odnotowują oszustwa polegające na wysyłaniu wiadomości SMS z fałszywym linkiem. Przestępcy uzyskują nieautoryzowany dostęp do rachunków bankowych w momencie kliknięcia przez niczego nieświadome osoby w link znajdujący się w przesłanych wiadomościach tekstowych. Następnie generują kody blik i dokonują wypłaty środków pieniężnych z bankomatów.

W ostatnim czasie właśnie w taki sposób oszukanych zostało dwóch mieszkańców powiatu wrocławskiego. W pierwszym przypadku mężczyzna otrzymał SMS-a z informacją o konieczności dopłaty za energię elektryczną. Wierząc w to wszedł w przesłany link, a z jego konta bankowego zniknęło 1000 złotych.

W drugim przypadku schemat był identyczny, a jedynie prośba dopłaty się różniła i dotyczyła gazu. 45-latek również kliknął w fałszywy link, a wówczas łupem oszustów padło blisko 6 tysięcy złotych.

Policjanci apelują i ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami. Wiadomości te mogą zawierać prośbę o dopłatę za energię elektryczną czy gaz, ale mogą być to również SMS-y od osób podszywających się np. pod firmy kurierskie.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności przesłanej korespondencji, zweryfikujmy ją, dzwoniąc tak jak w opisanym przypadku np. do dostawcy energii elektrycznej. Pracownik przekaże nam informację czy faktycznie zalegamy z płatnościami i czy konieczne jest uiszczenie przesłanej w SMS-ie kwoty. Sprawdzajmy u źródła prawdziwość przesyłanych nam upomnień czy wezwań do zapłaty. Dzięki temu nie stracimy oszczędności składanych na koncie.

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: KMP we Wrocławiu
sierż. szt. Paweł Noga
tel. 693 403 817

Powrót na górę strony