Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poważny wypadek w powiecie wałbrzyskim. Policjanci kolejny raz apelują o zachowanie zasad bezpieczeństwa na drogach

Data publikacji 09.03.2022

Pomimo cyklicznie prowadzonych działań profilaktycznych, informacyjnych i prewencyjno-kontrolnych oraz apeli policjantów ruchu drogowego, wczoraj wieczorem w powiecie wałbrzyskim doszło do poważnego wypadku drogowego. Zderzyły się tam trzy samochody - dwa osobowe oraz ciężarowy. Dwie osoby w stanie niezagrażającym ich życiu trafiły do szpitala, w tym pięcioletni chłopiec. Przez kilka godzin na drodze występowały spore utrudnienia.

Wstępne ustalenia wałbrzyskich policjantów ruchu drogowego przeprowadzane na miejscu zdarzenia wskazują, że 62-letni mieszkaniec Wałbrzycha w miejscowości Jedlina-Zdrój, jadąc ul. Kłodzką w kierunku Głuszycy, w wyniku niedostosowania prędkości do panujących warunków na drodze, stracił panowanie nad kierowanym przez siebie pojazdem, przeciął oś jezdni i doprowadził do zderzenia z jadącym z przeciwnego kierunku samochodem ciężarowym prowadzonym przez 35-letniego wałbrzyszanina. Następnie samochód osobowy uderzył jeszcze w jadącą za nim „osobówkę” kierowaną przez 36-latkę.

Ostatecznie dwóch poszkodowanych trafiło do szpitala - sprawca zdarzenia oraz małoletni pasażer kierowanego przez mężczyznę samochodu. Funkcjonariusze ustalili podczas wykonywanych czynności, że wszyscy kierujący byli trzeźwi. Zatrzymali dowody rejestracyjne uszkodzonych pojazdów.

Przypominamy o głównych przepisach ruchu drogowego, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Wyprzedzajmy tylko w miejscach dozwolonych. Zanim rozpoczniemy wykonywanie manewru powinniśmy upewnić się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na zakrętach nie zjeżdżajmy na przeciwległy pas ruchu. Chwila nieuwagi może zakończyć się poważnym wypadkiem. Warto także wspomnieć o dostosowaniu prędkości do panujących warunków na drodze i nie przekraczaniu tej dozwolonej oraz zachowania bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu.

Wszystkim kierującym przypominamy również, że wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są innymi powodami wypadków drogowych, tym razem z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego zwolnijmy, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd.

Pamiętajmy także, że poza przepisami ważny jest także zdrowy rozsądek. Zawsze miejmy na uwadze bezpieczeństwo własne, swoich bliskich oraz innych osób.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KMP w Wałbrzychu
podkom. Marcin Świeży
tel. 604 426 995

Powrót na górę strony