Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przejście dla pieszych – miejsce pod wieloma względami wyjątkowe

Data publikacji 11.03.2022

Przejście dla pieszych to bez wątpienia miejsce szczególne. Piesi, gdy znajdują się w jego obrębie są uprzywilejowani, ale niestety również narażeni na ogromne niebezpieczeństwo w sytuacji nierespektowania obowiązujących przepisów przez kierujących. Dlatego policjanci podczas każdej służby, a także w trakcie wielu prowadzonych cyklicznie akcji prewencyjnych, starają się zwracać szczególną uwagę właśnie na przejścia dla pieszych, aby każdy uczestnik ruchu drogowego bezwzględnie stosował się do obowiązków, jakie nakłada na niego prawo w obrębie tego wyjątkowego miejsca. Pamiętajmy, że każdy z nas musi wiedzieć, jak należy się zachować na przejściu dla pieszych i w jego pobliżu, aby zadbać o bezpieczeństwo własne, swoich bliskich i innych użytkowników dróg.

Wśród ofiar wypadków drogowych w Polsce jedną z najliczniejszych grup stanowią piesi. Natomiast jedną z głównych przyczyn zdarzeń z pieszymi jest nieustąpienie im pierwszeństwa często właśnie na przejściu, w wyniku czego nierzadko odnoszą oni poważne obrażenia bądź nawet giną. Nie bez powodu to między innymi piesi są określani mianem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nie chroni ich bowiem karoseria pojazdu czy różne systemy bezpieczeństwa, jak ma to miejsce w przypadku kierowców samochodów. Niestety w konfrontacji z autem nie mają oni praktycznie żadnych szans.

Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas wiedział, jak ma się zachować, przejeżdżając bądź przechodząc przez przejście dla pieszych. Przepisy drogowe obowiązujące w naszym kraju jasno to określają.

Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych.

Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. Pieszy jednak jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni. Musi się także upewnić, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów.

Natomiast kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Obowiązujące przepisy bezwzględnie zabraniają kierującemu pojazdem wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany), a także omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

 Przypominamy, że 1 czerwca ubiegłego roku obowiązywać zaczęły przepisy między innymi zmieniające zakres obowiązków, jakie ciążą na kierowcach i osobach pieszych właśnie w obrębie przejść dla pieszych. Nowe regulacje prawne w tym zakresie zostały wprowadzone w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię. Warto przypomnieć, że to właśnie po wprowadzonych zmianach pieszy uzyskał pierwszeństwo przed pojazdem (z wyłączeniem tramwaju) już wchodząc na przejście dla pieszych, a nie jak dotychczas dopiero, gdy się na nim znajdował.

Jednak wraz z ubiegłoroczną nowelizacją przepisów wprowadzony został istotny zakaz dotyczący zachowania pieszych. Mianowicie zabrania się pieszemu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również przez przejście dla pieszych lub torowisko, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. Ma to na celu wyeliminowanie sytuacji, gdy piesi niczym „zombie” bezrefleksyjnie wchodzą na jezdnię wpatrzeni w ekrany smartfonów, stwarzając tym samym zagrożenie dla siebie i innych.

Jak widać przemieszczanie się o obrębie przejść dla pieszych wiąże się z licznymi obostrzeniami, do których dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy się bezwzględnie stosować. Nie możemy oczywiście zapominać zachowaniu ostrożności i rozsądku, które zawsze przydają się podczas poruszania się po naszych drogach.
Ważne jest również, aby przez jezdnię przechodzić wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym, stosować się do sygnalizacji świetlnej, a jeżeli jej nie ma, to uważnie rozejrzeć się, czy możemy bezpiecznie wejść na drogę. Rozwaga może uratować nam życie, natomiast pośpiech doprowadzić do tragedii.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk
Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

  • policjanci stojący przy przejściu dla pieszych
  • mężczyzna trzymający telefon w ręku przed przejściem dla pieszych
  • mężczyzna wchodzący na przejście dla pieszych przed pojazdem
Powrót na górę strony