Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rzucał w radiowóz gaśnicą i innymi przedmiotami, aby uniknąć kontroli

Data publikacji 18.03.2022

Lubińscy policjanci po pościgu zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy uciekali osobówką, chcąc uniknąć kontroli drogowej. W trakcie szaleńczej jazdy, stwarzającej niebezpieczeństwo zarówno dla innych uczestników ruchu, jak i samych policjantów, pasażer rzucał w radiowóz gaśnicą, młotkiem i innymi niebezpiecznymi przedmiotami. Ostatecznie obaj zostali zatrzymani. Okazało się, że kierujący miał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a dodatkowo przyznał się, że tego dnia zażywał narkotyki.

Policjanci wydziału prewencji lubińskiej komendy, przed północą, na jednej z ulic zauważyli kierującego samochodem osobowym marki Daewoo. Funkcjonariusze postanowili zatrzymać mężczyznę do kontroli drogowej. Dali znak siedzącemu za kierownicą auta mężczyźnie do zatrzymania się, włączając sygnały świetlne i dźwiękowe. Kierowca zignorował polecenie mundurowych i gwałtownie przyśpieszył. Policjanci natychmiast ruszyli w pościg

Podczas ucieczki kierujący znacznie przekraczał prędkość, wyprzedzał w miejscach niedozwolonych, zajeżdżał drogę policjantom, próbował zepchnąć z drogi radiowóz,  stwarzał swoim zachowaniem ogromne zagrożenie dla innych. Ponadto, jego pasażer co jakiś czas rzucał przez otwarte okno niebezpieczne metalowe przedmioty. W stronę radiowozu leciały między innymi klucze, młotki, gaśnica, a nawet akumulator.

Funkcjonariusze zachowując zimną krew i widząc, że kierowca Daewoo nie odpuści, a wręcz jest w stanie zrobić wszystko, aby uniknąć kontroli, nie zważając na bezpieczeństwo innych kierujących, którzy zmuszeni byli uciekać na pobocze, żeby uniknąć zderzenia czołowego, użyli radiowozu jako środka przymusu bezpośredniego i w konsekwencji doprowadzili do zatrzymania uciekinierów. Kierujący uderzył w słup energetyczny uszkadzając go, a patrole zablokowały dalszą jego ucieczkę. Mężczyźni znajdujący się w pojeździe nadal nie wykonywali poleceń mundurowych. Funkcjonariusze byli zmuszeni użyć kolejnych środków przymusu, aby wyciągnąć nieodpowiedzialnego kierującego i jego pasażera z pojazdu.

W trakcie kontroli okazało się, że kierujący, 39 – letni mieszkaniec powiatu legnickiego, uciekał, ponieważ miał aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dodatkowo, oświadczył policjantom, że tego dnia zażywał narkotyki.
Interwencja zakończyła się usunięciem samochodu z jezdni pomocą drogową.

Obaj mężczyźni zostali zatrzymani i trafili do policyjnej celi. Przypominamy, że za niezatrzymanie się do kontroli drogowej grozi do 5 lat pozbawienia wolności, taka sama kara jest przewidziana za niestosowanie się do sądowego zakazu.

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: KPP w Lubinie
asp. szt. Sylwia Serafin
tel. 601 974 322

Powrót na górę strony