Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Pograniczne bezpieczne dla seniorów”, czyli policyjne spotkanie z seniorami

Data publikacji 21.03.2022

W ramach projektu „Pogranicze bezpieczne dla seniorów”, którego głównym celem jest współpraca policji polskiej i niemieckiej na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa seniorów na obszarze przygranicza oraz podniesienie świadomości społecznej na temat oszustw, jaworscy i lubańscy policjanci przeprowadzili spotkania. Głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo osób starszych, w szczególności zwrócenie uwagi na działania oszustów podszywających się pod policjantów lub osoby najbliższe. Na koniec policjanci rozdali uczestnikom spotkania materiały prewencyjne oraz ciekawe gadżety.

Nie od dziś wiadomo, że cyberprzestępcy korzystają z coraz bardziej zaawansowanych metod „wykradania” danych osobowych, czy innych poufnych informacji. Ich ofiarami padają między innymi seniorzy, którzy coraz chętniej korzystają z nowoczesnych technologii, portali społecznościowych, czy też wykonują przelewy internetowe.

Aby seniorzy wiedzieli, jak ustrzec się przed zagrożeniami, funkcjonariusze odwiedzają ich w różnych stowarzyszeniach i organizacjach. Jaworscy policjanci spotkali się z członkami działającego w mieście Dziennego Domu „Senior – Wigor”. W trakcie pogadanki mundurowi poruszyli najistotniejsze tematy związane z bezpieczeństwem osób starszych. Funkcjonariusze mówili m.in. o oszustach działających metodą „na policjanta” i „na wnuczka”. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że Policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Seniorzy zostali zapoznani również z kilkoma spotami filmowymi ukazującymi metody działania oszustów.

Ponadto uczestnicy spotkania chętnie dzielili się z swoimi doświadczeniami życiowymi, niejednokrotnie przykrymi dla nich, ale pozwalającymi im na wyciągnięcie konstruktywnych wniosków na przyszłość. Spotkanie to przebiegło w miłej atmosferze oraz pozostawiło w świadomości seniorów wiedzę dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa. Na koniec spotkania każdy uczestnik otrzymał pendrive, kalendarz oraz materiały prewencyjne zawierające wskazówki dotyczące bezpieczeństwa osób starszych oraz teczki na dokumenty. Po zakończeniu spotkania każdy z seniorów otrzymał certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu.

Funkcjonariusze z Lubania te same tematy poruszyli podczas wizyt u seniorów z terenu miasta oraz Henrykowa Lubańskiego i Biedrzychowic.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Jaworze
asp. szt. Ewa Kluczyńska
tel. 603 039 942

KPP w Lubaniu
asp. szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń
tel. 660 402 169

  • seniorki z broszurami w rękach
  • seniorka trzyma kalendarz
  • seniorka ogląda otrzymany certyfikat
  • grupa seniorów pozuje do zdjęcia razem z policjantami
  • grupa seniorów pozuje do zdjęcia razem z policjantami
  • policjant prowadzi spotkanie dla seniorów
Powrót na górę strony