Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odkryto niewybuchy prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Policjanci zabezpieczali działania związane z ich usuwaniem

Data publikacji 25.03.2022

Na terenie Złotoryi ujawniono niewybuchy prawdopodobnie pochodzące z czasów II wojny światowej. Pociski zostały ujawnione w okolicy jednej z ulic na terenie miasta. Do czasu przyjazdu patrolu saperskiego, policjanci zabezpieczali miejsce ujawnienia tych przedmiotów. Pamiętajmy, że materiały wybuchowe niezależnie od daty produkcji zachowują swoje właściwości. Nie należy takich przedmiotów dotykać, podnosić czy też odkopywać. Miejsce znaleziska należy zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o tym Policję lub inne służby.

Do zdarzenia doszło wczoraj. W godzinach porannych, policjanci zostali poinformowani o znalezionych niewybuchach. Zgłaszający ujawnił pociski na terenie zagajnika w okolicach ulicy Karola Miarki. Miejsce to zostało zabezpieczone przez policjantów, do czasu przybycia patrolu saperskiego z Bolesławca. Na szczęście, ich lokalizacja była na tyle oddalona od zabudowań, że nie była konieczna ewakuacja mieszkańców.

Przypominamy, że nasze lasy i ziemia kryją w sobie wiele pamiątek z dawnych czasów. Z uwagi na skorodowanie, takie pociski mogą wybuchnąć od niewielkiego wstrząsu, a nawet przy dotknięciu. O szczególną ostrożność apelujemy teraz, kiedy czas wolny spędzamy w lesie i pogoda sprzyja pracom polowym. Miejsce takiego niebezpiecznego znaleziska należy wyraźnie oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich i niezwłocznie przekazać informację odpowiednim służbom - patrolowi saperskiemu lub policji.

podkom. Wojciech Jabłoński

Źródło: KPP w Złotoryi
sierż. szt. Dominika Kwakszys
tel. 603 765 923

Powrót na górę strony