Bieżące informacje

Popełniłeś wykroczenie. Nie trać czasu i zapłać za mandat kartą płatniczą

Data publikacji 13.05.2022

Znaczna część radiowozów z dolnośląskiej drogówki wyposażona jest w terminale do kart płatniczych. Z uwagi na ten fakt policjanci przypominają, że mandat np. w związku z przekroczeniem prędkości czy innymi wykroczeniami drogowymi, można opłacić bezpośrednio u funkcjonariusza. Mundurowi podkreślają, że to rozwiązanie szybkie i wygodne, bo osoba ukarana nie będzie już musiała fatygować się do banku lub na pocztę, aby uiścić grzywnę. Jest to ułatwienie nie tylko dla obywateli Polski, ale również dla cudzoziemców, którzy po popełnieniu wykroczenia od razu mają możliwość zapłacenia mandatu.

 Ta funkcjonalność działa już z powodzeniem od blisko 4 lat i jest szczególnie przydatna w przypadku nakładania kar na kierowców spoza Polski, którym policjanci zgodnie z obowiązującymi przepisami nie mogą wystawiać mandatów kredytowych. Wcześniej, w przypadku nałożenia kary na cudzoziemca, patrol wraz z ukaranym zazwyczaj musiał pojechać do najbliższego bankomatu, aby ten mógł pobrać pieniądze i uregulować należność.

Z rozwiązania bezdotykowego korzystają także bardzo często mieszkańcy województwa dolnośląskiego oraz inne osoby przejeżdżające przez nasz rejon. Płacąc mandat od razu w radiowozie, mogą bowiem zapomnieć o wizycie na poczcie czy też w banku, z czym wiązało się wcześniej przyjęcie mandatu kredytowego.

Urządzenia przyjmują płatności najpopularniejszych międzynarodowych organizacji płatniczych, w tym także płatności telefonem, a także płatności za pośrednictwem systemu BLIK. Sama transakcja wygląda identycznie, jak w punktach i obiektach handlowych.

Terminale są na wyposażeniu większości pojazdów służbowych, które policjanci wykorzystują w codziennej służbie, gdy patrolują drogi miast i powiatów, a także autostradę A4 oraz Autostradową Obwodnicę Wrocławia. Daje to możliwość wniesienia opłaty tuż po stwierdzeniu wykroczenia.

Osoby, które nie zdecydują się na płatność na miejscu, tak jak wcześniej otrzymują mandat kredytowy, który należy opłacić w ciągu 7 dni — przelewem.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak

Powrót na górę strony