Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjny pościg zakończony zatrzymaniem sprawcy kradzieży samochodu

Data publikacji 29.03.2022

W wyniku pościgu jaworscy policjanci zatrzymali 24-latka, który ukradł toyotę zaparkowaną na terenie jednej z prywatnych posesji w gminie Męcinka. Jednak kradzież auta, to tylko jedno z wielu przewinień młodego mężczyzny. Zatrzymany odpowie bowiem dodatkowo za niezatrzymanie się do policyjnej kontroli, spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz prowadzenie pojazdu bez uprawnień.

W nocy z 26 na 27 marca bieżącego roku dyżurny jaworskiej komendy powiatowej otrzymał zgłoszenie dotyczące kradzieży samochodu osobowego marki Toyota Corolla. Do zdarzenia doszło na terenie jednej z prywatnych posesji w gminie Męcinka, w powiecie jaworskim. Jak wynikało ze zgłoszenia, sprawca wykorzystał fakt pozostawienia przez właściciela otwartego samochodu, w którym na fotelu kierowcy leżały kluczyki od tego pojazdu.

Na miejsce niezwłocznie udali się funkcjonariusze. W trakcie dojazdu mundurowi zauważyli skradziony pojazd i próbowali go zatrzymać, jednak kierujący nie stosował się do policyjnych poleceń i zaczął uciekać w kierunku sąsiedniego powiatu. 

Oficer dyżurny niezwłocznie powiadomił o zdarzeniu policjantów z ościennych jednostek, a funkcjonariusze ze Złotoryi na swoim terenie ustawili posterunek blokadowy. Podczas pościgu mundurowi używali sygnałów świetlnych i dźwiękowych, jednak kierujący nie reagował na nie, a sposobem jazdy stwarzał realne zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno pieszych, jak również pozostałych uczestników ruchu drogowego. Aby uniknąć zatrzymania, mężczyzna zajeżdżał policjantom drogę, gwałtownie hamował i przyspieszał. 

Dopiero zablokowanie drogi zmusiło kierowcę toyoty do zatrzymania się, lecz tylko na chwilę. W momencie, gdy funkcjonariusze podbiegli do auta, sprawca ruszył, uszkadzając policyjny radiowóz. Działania mundurowych doprowadziły finalnie do zatrzymania samochodu, zapobiegając tym samym dalszej ucieczce mężczyzny. Za kierownicą toyoty siedział 24-letni mieszkaniec województwa śląskiego. Był trzeźwy, jednak pobrano mu krew do analizy laboratoryjnej pod kątem zawartości środków odurzających. Uciekinier został zatrzymany i spędził noc w policyjnej celi.

Wczoraj podejrzany usłyszał zarzuty dotyczące kradzieży samochodu, niezatrzymania się do policyjnej kontroli, spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz prowadzenie pojazdu bez uprawnień. Sąd Rejonowy w Jaworze przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec 24-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres miesiąca.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KPP w Jaworze
asp. szt. Ewa Kluczyńska
tel. 603 039 942
 

Powrót na górę strony