Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i wysoka grzywna dla pijanego kierowcy

Data publikacji 30.03.2022

Legniccy policjanci ruchu drogowego zatrzymali nietrzeźwego kierowcę citroena. Wstępne badanie wykazało, że mężczyzna prowadził pojazd, mając w organizmie niemal 2 promile alkoholu. Sąd Rejonowy w Legnicy orzekł wobec 34-latka karę grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat. Pamiętajmy! Jeśli nie mamy pewności, że jesteśmy trzeźwi, pod żadnym pozorem nie wsiadajmy za kierownicę jakiegokolwiek pojazdu.

Nietrzeźwi kierowcy zawsze stanowią ogromne zagrożenie w ruchu drogowym. Pomimo cyklicznie przeprowadzanych policyjnych akcji mających na celu eliminowanie z ruchu kierujących pod wpływem alkoholu, funkcjonariusze wciąż zatrzymują osoby, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę pojazdu po wcześniejszym spożyciu alkoholu.

Tak było i tym razem, kiedy policjanci z legnickiej drogówki zatrzymali skrajnie nieodpowiedzialnego kierowcę citroena. Mundurowi podczas przeprowadzanej kontroli od razu wyczuli z ust 34-latka silną woń alkoholu. Przeprowadzone badanie alkomatem potwierdziło tylko przypuszczenia funkcjonariuszy. Wynik wskazał niemal 2 promile alkoholu w organizmie mężczyzny, co skutkowało doprowadzeniem go do policyjnej izby zatrzymań.

W postępowaniu przyśpieszonym, na wniosek Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, sąd nałożył na zatrzymanego karę grzywny w wysokości tysiąca złotych, wydał nakaz zapłaty świadczenia w wysokości 5 tysięcy złotych na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a także orzekł wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat.

Pamiętajmy, że każdy, kto jest świadkiem sytuacji, w której znajdująca się pod wpływem alkoholu osoba usiłuje wsiąść do samochodu i odjechać, zobowiązany jest uniemożliwić jej popełnienie przestępstwa bądź powiadomić Policję. Musimy mieć świadomość ogromnego zagrożenia, jakie powodują tak skrajnie nieodpowiedzialni kierowcy. Często przez swoje bezmyślne i niebezpieczne zachowanie stają się oni sprawcami poważnych wypadków drogowych.

Po spotkaniu towarzyskim, na którym był spożywany alkohol, zadbajmy o to, aby sprawdzić stan trzeźwości przyjezdnych uczestników. W każdej jednostce Policji dostępne jest urządzenie do badania stanu trzeźwości, z którego można skorzystać bezpłatnie i anonimowo.

Niestety wiele osób ma złudne poczucie, że pijąc dnia poprzedniego, po przespaniu kilku godzin i wypiciu mocnej kawy, mogą kierować samochodem. Jednakże takie osoby są często dalej pijane. Nie pomoże tu ani zimny prysznic, ani zjedzenie tłustego posiłku, który rzekomo w cudowny sposób ma doprowadzić do wytrzeźwienia. W zależności od płci, wieku, wagi i ilości spożytych porcji alkoholu, każda osoba potrzebuje innego czasu na oczyszczenie organizmu i całkowite wytrzeźwienie.

Musimy mieć świadomość, że alkohol upośledza koordynację wzrokowo-ruchową, wywołuje zaburzenia równowagi, obniża samokontrolę, opóźnia czas reakcji, a przede wszystkim sprawia, że błędnie oceniamy własne umiejętności i możliwości. Taki stan rzeczy powoduje, że każdy nietrzeźwy kierowca jest ogromnym zagrożeniem na drodze, a skutki tak skrajnego braku odpowiedzialności zazwyczaj są tragiczne.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KMP w Legnicy 
asp. Anna Grześków
tel. 504 798 649
 

Powrót na górę strony